Aile İçi Rollerimizi Yerine Getirirken Neden Dayanışma ve Yardımlaşma Duygusu İle Hareket Etmeliyiz ? Söyleyiniz .


 Aile İçi Rollerimizi Yerine Getirirken  Neden Dayanışma ve Yardımlaşma  Duygusu İle Hareket Etmeliyiz ? Söyleyiniz .

Aile bir toplumun temel yapısını oluşturan en önemli ve en kutsal kurumlardan biridir . Aile; anne, baba ve çocuklardan oluşur . Bu tip aileye çekirdek aile denir . Babaanne, dede, anne, baba ve çocukların oluştuğu aile tipi ise geniş ailedir . Aile içinde herkesin  farklı  rolü vardır . Örneğin bir anne iki role de sahip olabilir . Hem anne olabilir  hem de iş kadını olabilir. Dışarıda ailesinin geçimini sağlayabilmek için çalışır , akşam eve gelince çocuklarına yemek hazırlar , kalan sürede onlar ile kaliteli zaman geçirir .

Baba işe gider , çalışır ve aileye maddi destek sağlar . Anne ve baba aileye hem maddi destek sağlar, hem de manevi destek sağlar .  Çocukların görevi de ailelerini üzmemek ve derslerine  iyi çalışmak , odalarını toplamaktır .

Aile içindeki her birey tüm işleri tek başına yapamaz . Bunun için aile bireylerinin birbirleri ile dayanışma içinde hareket etmesi gerekir .  Çünkü ancak bu şekilde hareket edildiği zaman aile içinde huzur ve güven ortamı sağlanır . Örneğin anne bir iş kadını olmayabilir , çünkü her annenin çalışma gibi bir zorunluğu yoktur . Çünkü zaten evde yeterince çalışıyordur ve en zor görevi de yerine getiriyordur . Ev hanımı olan anne çocukları ile ilgilenir , yemekleri hazırlar , ütüsünü yapar . Çocuklar ödevlerini yapar , yeri geldiği zaman annelerine ve babalarına  yapabilecekleri işlerde yardım ederler . İşte böyle olduğu zaman aile içinde sevgi ve saygı daha da çoğalır ve sağlıklı ailelerin temelleri de atılmış olur . Bizler de her zaman ailemize elimizden gelen her türlü yardımı etmeliyiz .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top