Ülkemizde Küresel Isınma Sonucu Olabilecek Değişmeler Nelerdir? Açıklayınız.


Ülkemizde Küresel  Isınma Sonucu   Olabilecek Değişmeler Nelerdir? Açıklayınız.

Ülkemiz bulunduğu coğrafi konumdan ötürü farklı iklim bölgeleri içinde yer alan bir ülkedir .
*Sıcaklıkların artması ve  yağış koşullarının  değişmesi , Türkiye'de bitki örtüsünün  dağılışında  önemli değişmelere sebep olacaktır .
* Orman üst sınırı  yüz- iki yüz metre  yükselecektir .
* Hakkari'deki dağlarda  buzullar büyük oranda eriyerek ortadan kalkacaktır .
* Buzul alanları çayır  alanlarına dönüşecektir .

* İç Anadolu Bölgesi'nde  bozkır alanlar daha da artacaktır .
* Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Kaçkar  Dağlarındaki buzullar eriyip yok olacaktır .

* Küresel ısınma sonucunda deniz seviyesinde yükselme meydana gelecek fakat bu Türkiye'deki kıyılarda  fazla etkili olmayacaktır. Küçük ve Büyük Menderes, Bafra ve Çarşamba, Çukurova  gibi delta alanlarının  denize yakın olan kesimleri kısmen deniz etkisine maruz kalacaktır .
* Ülkemizin güney  kesimlerinde kısmen de olsa kuraklık artacaktır . Buna rağmen  kuzey bölgelerde sıcaklık ve yağış artışı bitkiler açısından  son derece olumlu  koşullar gösterecektir .
* Yazın Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki  sulama sorunu ihtiyacı , Doğu Anadolu Bölgesi'nden  beslenen  akarsular ile  karşılanacaktır.
* Küresel ısınma çöl bölgelerine yakın olan ülkelerde daha etkili olacaktır . Ülkemizde iklim değişmesi ise çöl bölgelerine yakın olan ülkeler kadar etkili olmacaktır .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top