Türk Paralarının Arka Kısmındaki Kişiler Kimlerdir ? Yazınız.


Türk  Paralarının Arka Kısmındaki Kişiler Kimlerdir ? Yazınız.

1)  5 Türk Lirası: Beş  Türk  Lirasının  arka yüzünde yer alan  kişi Profesör Doktor Aydın Sayılı'dır. Aydın Sayılı, ülkemizde  bilim tarihçiliğinin yerleşmesini sağlayan  insandır.  Bu bilim adamı  , dünyada  bilim tarihi alanında  bilinen ilk doktora derecesinin sahibi olan kişidir .
2) 10 Türk Lirası: 10 TL 'de yer alan kişi ise  Cahit Arf'tır . Cahit Arf , TUBİTAK'ın eski  bilim kolu başkanı ve matematikçidir .  Cahit Arf 1910 yılında  dünyaya gelmiş, 1997'de ise yaşamını kaybetmiştir.


Şu sözü  ile de bilinir:  “Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır”  demiştir . İstanbul  Üniversitesi  Fen Fakültesi'nde  profesör ve ordinaryus profesörlüğe kadar yükselmiştir .


3) 20 Türk Lirası: 20 Türk Lirası'nın arka  kısmında yer alan kişi ise  Mimar Kemaleddin'dir.  adı üstünde mimardır . Mimar Kemaleddin Birinci  Ulusal Mimarlık Akımı'nın  önde gelen isimlerindendir .
4)  50 Türk Lirası:  50 Türk Lirasının  arka kısmında yer alan kişi ise  Fatma Aliye Topuz'dur . Fatma Aliye Hanım, Türk Edebiyatı'nın  ve İslam coğrafyasının  ilk kadın romancısı olarak bilinir.
5) 100 Türk Lirası: 100 Türk Lirasının arka kısmında yer alan kişi ise  Itri'dir. Asıl ismi Mustafa olan Itri Osmanlı şairi, hattatı ve bestecisidir .
6) 200 Türk Lirası: 200 Türk Lirası'nın arka  kısmında yer alan kişi ise Yunus Emre'dir. Yunus Emre Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün resminin  arka yüzünde yer almıştır. Yunus Emre önemli bir tasavvuf şairidir. '' Yaradılanı hoş gör ; Yaradandan ötürü'' sözü çok önemlidir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top