Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı Nerede Yazmıştır ?


Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı Nerede Yazmıştır ?  

Vatan şairi olarak bilinen üstad Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı Taceddin Dergahı'nda yazmıştır . Taceddin Dergahı , Ankara ilinin  Altındağ ilçesinde yer alır . Mehmet Akif Ersoy, Ankara'ya geldiğinde ev bulmakta zorlanmıştı . Bunun üzerine  Taceddin Dergahı'nın şeyhi Mehmet Akif Ersoy'e burayı  tahsis etmişti .

Bu dergahta  Mehmet Akif Ersoy birçok şiir yazmıştır . Mehmet Akif Ersoy burada aynı zamanda yakın arkadaşlarını , dostlarını ağırlamış ve memleket sorunlarını görüşmüştür .

 Mehmet Akif Ersoy burada sanat konuları ile ilgili de  sohbetler yapmıştır . Bundan dolayı Taceddin Dergahı unutulmaması gereken bir mekandır . Taceddin Dergahı Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsü sınırları içinde yer almaktadır .  Taceddin Dergahı bir aralar bakımsızdı fakat daha sonraları onarım ve bakımı yapılmıştır .  Bu yapı 1949 yılında müze eve dönüştürülmüştür . Bu müze evde , istiklal marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy'a ait  tüfek , cep  saati , gözlük,  Mehmet Akif Ersoy'un yüzünün kalıbı yer alır . Taceddin Dergahı son verilen bakım ve onarım ile hak ettiği değeri bulmuştur . Taceddin Dergahı her  yıl ziyaretçi akınına uğrayan bir yerdir . Buranın kıymetini bilmeliyiz ve  bu gibi tarihi yerlerimize sahip çıkmalıyız.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top