Gördesli Makbule'nin Kurtuluş Savaşı'na Katkıları Hakkında Bilgi Veriniz.


Gördesli Makbule'nin Kurtuluş Savaşı'na Katkıları Hakkında Bilgi Veriniz.

Kurtuluş Savaşı esnasında birçok kahraman kadınlarımız gibi Gördesli Makbule de bu kahraman kadınlardan biridir . Gördesli Makbule Hanım daha küçük yaşlardayken  ata binmeyi ve silah kullanmayı öğrenmişti .  Eşinin adı ise Halil Efe'dir . Kahraman kadınımız eşi ile birlikte  akıncı olarak dağlara çıkmıştır . Vatan işgal altındadır .

O sıralarda Sakarya Meydan Muharebesi kazanılmış ve  Yunanlılar yenilgi alıp mevzilerine çekilmişlerdi . Kahraman kadın Gördesli Makbule, eşi ile çete kurup dağlara çıkar . Gördesli Makbule 17 Mart 1922 tarihinde , Kocayayla'da çıkan büyük bir çatışmada , geri çekilen  çete arkadaşlarını kınayarak, onlara cesaret veren bir konuşma yapar.

Bu cesaret verici konuşma sonrasında düşmana doğru ilerler ve korkusuzca yoluna devam ederken , düşmanlar tarafından başından vurularak şehit olur. 21 yaşında şehit olmuştur.  Başından aldığı kurşunla hayatını kaybeden kahraman kadınımız  hayata veda eder fakat silah arkadaşları  düşmanı yener ve düşmanlara gereken dersi vererek Gördesli Makbule'nin de intikamını almış olurlar. İbrahim Ethem Bey Gördesli Makbule Hanım hakkında şu sözleri söylemiştir :

'' ''Kendisi siyah pantolon, ceket ve uzun bir manto giyer, ayağında daima çizme ve başında da siyah başlık ve daima örtülü olup, yalnız gözleri meydanda bulunurdu. Kısa bir Japon filintası taşır ve düşmandan itinam olunmuş güzel bir doru ata biner ve daima müfrezenin dümdarı (artçısı) olarak kalırdı''.  İbrahim Ethem Bey bu kahraman şehidimizin cenaze töreninde ise şunu söyelmiştir:
'' '22 yaşında olan genç Gördes kızımın gür ve kumral saçları başından ileri yere uzanmış, zalimi düşman kurşununun akıttığı beyni bu uzun saçlar üzerine bir nur gibi akmış, hayat doymak değil, hayatın zevkini henüz tatmaya başlamış ve görmüş, gözleri yarı açık, süzgün ve ağlar bir vaziyette...''


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top