Atatürk'ün Cumhuriyetçilik İle İlgili Sözlerini Yazınız .


Atatürk'ün Cumhuriyetçilik İle İlgili Sözlerini Yazınız .

Cumhuriyet en iyi yönetim şeklidir .  Cumhuriyet ile yönetilen ülkelerde insan haklarına önem verilir . Çünkü halkın iradesi her zaman önemlidir . Bunun için Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal her zaman Cumhuriyetten yana olmuştur ve  onu Türk gençlerine  emanet etmiştir . Gazi Mustafa Kemal'in Cumhuriyetçilik ile ilgili sözleri şunlardır :

*'' Cumhuriyet nedir ve sultanlıktan farkı nedir?" "Cumhuriyet fazileti ahlakiyeye müstenit bir idaredir. Cum­huriyet fazilettir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuskâr insanlar yetiştirir. Sultanlık korkuya, tehdide müstenit olduğu için korkak, rezil, zelil, sefil insanlar yetiştirir. Aradaki fark bunlardan ibarettir.''


* ''Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir.''       
* “Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir.”


*  ''Demokrasi prensibinin en asri ve mantıki tatbikini temin eden hükumet şekli cumhuriyettir." "Bugünkü hükumetimiz, devlet teşkilatımız doğrudan doğru­ya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet ve hükumet teşkilatıdır ki, onun adı cumhuriyettir. Artık hükumet ile millet arasındaki geçmişteki ayrılık kalmamıştır. Hükumet millet ve millet hükumettir.''

*  Türk Milleti'nin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet ilkesidir.”

* Cumhuriyet düşünce, beden ve bilim bakımından güçlü koruyucular ister.

* Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır.Fakat,Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar ayakta kalacak ve Türk ulusu güven ve mutluluğunu sağlayan ilkelere uygarlık yolunda yürümeye devam edecektir.

* Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir''0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top