Savaş ve Afet Durumlarında Zor Şartlar Altında Yaşayan İnsanlar İçin Neler Yapılmalıdır ? 5. Sınıf Sosyal Bilgiler


Savaş ve  Afet Durumlarında Zor Şartlar Altında Yaşayan  İnsanlar İçin Neler Yapılmalıdır ? 5. Sınıf Sosyal Bilgiler

İnsanoğlunun hayatta yaşadığı en zor  olaylardan biri de yaşanan savaşlar , doğal afetler , felaketlerdir . Savaş anında üzerine bombalar yağan çocukları düşündüğümüzde , kadınlarımızı , analarımızı ,  babalarımızı düşündüğümüzde içimiz cız  etmektedir . O anda orada olmak ve orada bize ihtiyaç duyan insanlara yardım etmek için  mücadele vermeye hazır oluruz .

Savaş anında  olan bir insan olduğunuz düşünün . Üzerinize bomba yağıyor , yakınlarınızı kaybediyor ve bir de açlıkla imtihan ediliyorsunuz . Ne zor bir durum baktığımızda .  Yine bir deprem anında annesini kaybeden ve sürekli ağlayarak yardım isteyen 4 aylık bir bebeği düşünün .  

Bunları düşünmesi bile içimizi acıtırken o kişilerin bu acı olayları yaşamasına ne dersiniz peki . Elbette çok zor biri durumdur .  Savaş ve afet durumlarında millet olarak başka ülkelere elimizden gelen her türlü desteği sağlamalıyız ve sağlamaya da devam etmekteyiz . Çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin yüce insanları empati kurma becerisine sahip olan insanlardır . Çünkü bizim toplumumuz içinde şefkat ve merhamet olan toplumdur . Bir afet sırasında afeti yaşamış olan , acı çekmiş olan insanları evimize alırız , acılarını bir nevi de olsa dindirmeye çalışırız . Çünkü bize bu yakışır çünkü biz milletimizin  asil insanlarıyız . Savaş anında yaralı olan insanları hastaneye ulaştırmaya çalışmalıyız , aç olan bebeklerin karnını doyurmaya çalışmalıyız . Bombaların yağmadığı güvenli bölgelere kaçmaya çalışmalıyız . Afet  durumlarında evini kaybetmiş insanlara kucak açmalıyız ve her türlü fedakarlığı onlar için yapmalıyız .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)