Korsan Yayıncılık İnsanların Emeğine Saygısızlık Olarak Değerlendirilebilir Mi ? Siz Bu Konuda Neler Düşünüyorsunuz ? Açıklayınız. 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sınıfı


Korsan Yayıncılık İnsanların Emeğine Saygısızlık Olarak Değerlendirilebilir Mi ? Siz Bu Konuda Neler Düşünüyorsunuz ? Açıklayınız. 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sınıfı

Korsan yayıncılık insanların emeğine büyük saygısızlıktır .   Çünkü yapılan her işte bir emek vardır . O işler başlandığı zamandan beri alın terinin sonucunda ortaya çıkmıştır . Örneğin ; bir yazar bir kitabını yıllarca edindiği deneyimlerden , edindiği araştırmalar ve okuduğu farklı kitaplardan ; makaleler, denemeler, anılardan  ortaya çıkarmaktadır .

Ortaya çıkan eser  o kişinin yıllarca boyunca  çalıştığı ürüdüdür . Biz bu  kitabı alıp onun korsanını üretir ya da satın alırsak emek hırsızlığı yapmış oluruz .

Dinimiz açısından da bir başkasının alın teri ile ortaya koyduğu  şeyi asla çalamayız . Çünkü bu açık açık hırsızlık olur ve asla da kabul edilemez bir durumdur . Çevremize baktığımızda korsan yayıncılık yapan insanlar görüyoruz . Mesela yazarının yazdığı bir kitabın fiyatı 25 TL olduğu halde bu kitabı 10 liraya satanları görüyoruz . Bu  hiç de ahlaki olmayan bir durumdur . Siz yıllarını vererek bu kitabı yazan kişinin emeğine büyük saygısızlık etmiş olursunuz . Bunun için kesinlikle korsan kitaplar almamalıyız . Alanları da uyarmalıyız . Bilinçli insan olmalıyız , emeğe saygı duyan insanlar olmalıyız . Emek hırsızlığından , sahtekarlıktan kaçınmalıyız . Sevdiğimiz yazarların kitabını da korsan olmayan yerlerden almalıyız ve o kitaba hak ettiği parayı da vermekten asla kaçınmamalıyız . Bandrolsüz veya sahte bandrollü olan  kaset, CDleri kesinlikle satın almamalıyız . Korsan kitap satanları da gerekli yerlere bildirmeliyiz ve emeğe saygıyı daim hale getirmeliyiz .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)