İçinde Yaşadığınız Toplumun Ne Gibi İhtiyaçları Vardır , Bu İhtiyaçların Karşılanması Konusunda Neler Yapabilirsiniz ? 5. Sınıf Sosyal Bilgiler


İçinde Yaşadığınız Toplumun  Ne Gibi İhtiyaçları Vardır , Bu İhtiyaçların  Karşılanması Konusunda Neler Yapabilirsiniz ? 5. Sınıf Sosyal Bilgiler

İçinde yaşadığımız toplumun birçok gereksinimleri vardır . Kimi insanlar yoksulluk içinde yaşar , kimi insanlar ise zenginlik içinde yaşar; kimi insanlar sağlıklıdır , kimi insanlar ise doğuştan ya da sonradan engelli olmuşlardır , sağlık sorunları vardır .

Çevremizde yaşadığımız yakınların bile birçok sorunları vardır . Biz ise insan olarak bu sorunlara elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışmalıyız .

Örneğin çevremizde gördüğümüz işsiz bir aileye imkanımız varsa elimizden geldiği kadar maddi ve manevi destek sağlamalıyız . Çocuklarına yardım etmeliyiz . Engelli bir kardeşimizin yerine kendimizi koyarak empati kurma becerisine sahip olmalıyız . Bir gün onun gibi yaşamaya çalışmalıyız ve bu durumun ne kadar zor bir durum olduğunu anlamalıyız . Engelliler için yeni projeler yapılmaya çalışılmalıdır . Örneğin görme engelli kardeşlerimiz için  özel gözlükler üretilerek onların kendileri için uygun bir yerde yürüyüp yürümediği o gözlüğün verdiği  sinyal sayesinde bulunmaya çalışılmalıdır .  Başka bir örnek ise şunu verebiliriz . Tüketim çılgını olmamalıyız . İsraf etmemeliyiz . Dünyada aç olan milyonlarca insanı düşünmeliyiz ve israftan şiddetle kaçınmalıyız . Havayı, suyu , toprağı kirletmemeliyiz  . Bilinçli ve nitelikli , üretken insan olmaya çalışmalıyız .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)