Hiçbir Tutarlı Kanıta Dayanmayan Birtakım Geleneklerin , İnançların Korunmasında Israr Eden Milletlerin İlerlemesi Çok Güç Olur . Belki De Hiç Olmaz . İlerlemede Geleneklerin Kayıt ve Şartlarını Aşamayan Milletler, Hayatı, Akla ve Gerçeklere Uygun Olarak Göremez. Hayat Felsefesini Geniş Bir Açıdan Gören Milletlerin Egemenliği ve Boyunduruğu Altına Girmeye Mahkumdur. Atatürk'ün Bu Sözünü Yorumlayınız.


Hiçbir Tutarlı Kanıta Dayanmayan  Birtakım Geleneklerin , İnançların  Korunmasında Israr Eden Milletlerin İlerlemesi Çok Güç Olur . Belki De Hiç  Olmaz . İlerlemede Geleneklerin Kayıt ve  Şartlarını Aşamayan  Milletler, Hayatı, Akla ve Gerçeklere Uygun Olarak Göremez. Hayat Felsefesini Geniş Bir Açıdan  Gören Milletlerin  Egemenliği ve Boyunduruğu    Altına Girmeye Mahkumdur.   Atatürk'ün Bu Sözünü Yorumlayınız. 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Kemal Atatürk  kendisine  her zaman bilimi rehber edinmiştir .  Mantıklı olmayan, birtakım batıl inançlarda, hurafelerde, geleneklerde ısrarcı olan milletler bilim ve teknoloji alanında hiç bir gelişme kaydedemez .

Yaşamı aklı süzgecinden geçiremez ve hep bu dogmatik düşünceler ile yaşamaya  ve gerilemeye devam eder.

Böyle milletler kısa sürede başka milletlerin egemenliği altına girer . Toplum cahil kalır . Cahil kalan toplum da bilim ve teknoloji alanında gelişmiş , bilimi ilke edinmiş milletlerin kölesi  olmaya mahkum kalır . Onun için biz Türkiye Cumhuriyeti de her ne olursa olsun her zaman akıl ve bilim ile hareket etmeliyiz .  Çünkü cehaleti ancak bu şekilde yok edebiliriz ve gelişmeye ve ilerlemeye devam edebiliriz . Bugün dünyanın en gelişmiş ülkesi haline gelebilmek için  bilim yolunda ilerlemeye mecburuz . Bilimi, dünyadaki son gelişmeleri takip etmeyen milletler kısa sürede parçalanır ya da daha güçlü bir milletin manda ve himayesi altında köle gibi yaşamaya devam eder .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)