Enerji Kaynaklarını Etkili Ve Verimli Kullanmanın Siyasi Ve Ekonomik Hayata Katkısı Nedir ? Araştırınız .


Enerji Kaynaklarını  Etkili Ve Verimli  Kullanmanın  Siyasi  Ve Ekonomik Hayata Katkısı Nedir ? Araştırınız .

Enerji kaynaklarımız kendi içinde ikiye ayrılmaktadır . Yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenemez enerji kaynakları şeklindedir .
Yenilenebilir enerji kaynakları :
- Rüzgar enerjisi , güneş enerjisi ,  dalga enerjisi , biyokütle enerjisi ,  jeotermal enerji ,  hidrolik enerjisi şeklindedir .
Yenilenemez enerji kaynakları şunlardır :
- Petrol, doğal gaz, kömür gibi kaynaklardır .

Enerji kaynaklarını ülke olarak her zaman verimli kullanmalıyız ve bunları boş yere israf etmemeliyiz .  Enerji kaynaklarını israf etmeden kullandığımız zaman  hem ülke olarak daha çok kazanç sağlarız hem de bizde olmayan enerji kaynaklarını kısa sürede bitirmeyiz . Bu da bize sosyal ve ekonomik yönden katkı sağlar .

Sürdürülebilir bir gelişme ve kalkınmanın sağlanabilmesi ancak enerji kaynakları ile mümkün olur . Örneğin boş yere sularımızı tüketmemeliyiz .   Tüketim çılgınlığı içine girmek yerine üretime  ağırlık vermeye çalışmalıyız . Daha çok üretmeli ve daha çok ülke ekonomisine katkı sağlayan bireyler haline gelmeliyiz .   Örneğin; saatlerce banyoda duş almak yerine bir kovaya su doldurarak daha az su harcayabiliriz . Bu da hem sularımızın kısa sürede tükenmemesini sağlar  hem de ülke olarak ekonomiye katkı sağlar . Yine başka bir örnek  ise şudur : Sıcak zamanlarda doğal gazı boş yere açmamalıyız . Çok uzak olmayan yerlere araçla gitmemeliyiz . Daha çok yürümeyi tercih etmeliyiz . Başka ülkelere  fazla muhtaç olmamak için  tasarruf sahibi bilinçli ve nitelikli insanlar haline gelmeliyiz . Enerji kaynaklarını her zaman verimli kullanmaya çalışmalıyız .  Çevreye daha az zarar veren enerji kaynaklarını kullanmalıyız .  Ülkeler arası ilişkilerde   bulunduğumuz coğrafi konumun değerini bilmeliyiz ve bu yönde  ülkemize faydalı olan işler yapmalıyız . Örneğin ülkemiz diğer ülkeler ile çeşitli siyasi antlaşmalar yapmaktadır .  Mesela bunlardan biri de  Bakü- Tiflis Ceyhan  Petrol Boru Hattı'dır . Bu boru hattı  saesinde ülkemiz dünya siyasetinde önemli, belirleyici bir yer almıştır .  Boru hatları sayesinde  ülkemiz  önemli gelir elde etmiş ,  boğazlardan tankerler ile yapılan  taşımacılığın ortaya çıkardığı çevresel telikeler de  en aza indirilmeye çalışılmıştır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)