Dağlık Karabağ Sorunu Hakkında Bilgi Veriniz


Dağlık Karabağ Sorunu Hakkında Bilgi Veriniz

Dağlık Karabağ normalde Türklerin çoğunlukta olan olduğu bir bölgeydi . Yani Azeri Türklerine ait bir bölgeydi .  Dağlık Karabağ'a  1923 tarihinde SSCB   ( Sovyet Sosyalist  Cumhuriyet Birliği ) tarafından özerklik  verilmiştir . Rusya izlediği nüfus politikası ile egemenliğini güçlendirmek istemiştir .

Bu bölgeye özerklik verildiği halde Ermeniler rahat durmamış ve Karabağ'a yoğun bir biçimde  Ermenileri yerleştirmeye başlamışlardır .

Karabağ'ın parlamentosunun Ermenistan'a bağlanması kararı alması ise  Azerbaycan ve  Ermenistan'ın arasının  bozulmasına neden olmuştur .  1998 tarihinin Şubat ayında iki ülke arasında savaş yaşanmıştır . Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği ise bu savaşın bir an önce son bulması için  her iki tarafın da silahlarını bırakmasını istemiştir . Azerbaycan bu kurala uymuş fakat Ermenistan uymamıştır . Ermenistan Karabağ'ı  26 Şubat 1992 tarihinde işgal etmiş ve Hocalı Katliamını gerçekleştirmiştir ve daha birçok yerde çeşitli katliamlar yapmıştır . Karabağ yine Ermenistan  işgali altındadır hemen hemen yarım milyon  Azeri  insanı yapılan baskılar yüzünden  bu bölgeden göç  etmeye zorlanmıştır . Ermenistan   Birleşmiş Milletler ve Avrupa Güvenlik  ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)  kararlarına rağmen   işgal ettiği bu bölgeden çekilmemekte ısrar etmektedir . Bu durumda ülkemiz ile Ermenistan arasındaki ilişkileri de  olumsuz etkilemektedir .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)