Atatürk'ün İkinci Dünya Savaşı'na Yol Açan Gelişmelere Yönelik Değerlendrimeleri Nelerdir ? Bu Değerlendirmeleri Onun İleri Görüşlülüğü Açısından Değerlendiriniz .


Atatürk'ün İkinci Dünya Savaşı'na Yol Açan  Gelişmelere Yönelik Değerlendrimeleri Nelerdir ? Bu Değerlendirmeleri  Onun  İleri Görüşlülüğü  Açısından Değerlendiriniz .

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ileride bir dünya savaşı daha çıkacağını söyleyerek 2. Dünya Savaşı'ndan bahsetmiştir . Gerçekten de Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal'in de dediği gibi 2 . Dünya Savaşı gerçekleşmiştir .  2. Dünya Savaşı'da yaşanacak olan olaylar hakkında söylediği sözler de doğru çıkmıştır ve bu da onun ne kadar zeki ve ileri görülü olduğunun en belirgin kanıtıdır .

Atatürk bu savaşın 1940-1946 yılları arasında yaşanacağını söylemiştir .Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk şu sözü söylemiştir :

''  Atatürk, 1938’de ’’Çok geçmeden Avrupa’da bir fırtına kopacak, bu müthiş fırtına dünyanın her tarafına yayılacak ve insanlık bir savaş felaketinin bütün kötülükleriyle bir daha karşılaşacaktır . diyordu. ’’Bu tehlikeli durumda tarafsız kalmak,savaşa katılmamak , barış içinde yaşamaya çabalamak bizim için hayati önem taşımaktadır.’’ sözü ile de Türkiye’nin savaş karşısında izlediği politikayı çok önceden belirlemiştir .
'' Atatürk , 1938 yılında hasta yatağında Afet İnan’a şu sözleri not ettirmiştir : ‘‘Devletler, ikinci Dünya Savaşın’a hazırlanıyor . Biz bu durumda iki konuya önem vermeliyiz: birincisi, doğu ve batı komşularımız olduğu gibi öteki devletlerle kurduğumuz anlaşmaları güçlendirmek,ikincisi ise yurdumuzun ekonomik durumunu geliştirmek ve bu bakımdan ekonomik planlarımızı uygulamaktır.’’ Ayrıca ; ’’ Bir dünya savaşı olacaktır. Bu savaş sonucunda dünyanın durumu ve dengesi baştan başa değişecektir. İşte bu devre halinde başımıza büyük felaketlerin gelmesi mümkündür.’’ demiştir.''
Atatürk bu savaşta dikkatli olmamız gerektiğini  söylemiş ve milletini uyarmıştır . 

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)