Ailenizde Ya Da Çevrenizde Yaşlı İnsanların Ne Gibi İhtiyaçları Var ? Bu İhtiyaçları Karşılamak İçin Neler Yapabilirsiniz ?


Ailenizde Ya Da Çevrenizde Yaşlı İnsanların  Ne Gibi  İhtiyaçları Var ? Bu İhtiyaçları Karşılamak İçin  Neler Yapabilirsiniz ?

İnsanlar yaş ilerledikçe  eskisi gibi güçlü olmazlar . Çünkü  her insan zamanla yaşlanır ve işlerini  kolay şekilde yapamaz . Genç olan insanlar ise daha güçlü olduğu için kolayca yorulmazlar . Çünkü gençliğin verdiği bir güç , istek , azim vardır insanda . Yaşlıların fiziksel , sosyal , duygusal vb. ihtiyaçları vardır.  Onlar da konuşmak ister , dertleşmek ister onun için her zaman onların yanında olmalıyız ve onları duygusal bir boşluğa  terk etmemeliyiz .

Ailemizde ve çevremizde de biz gençlere gereksinim duyan yakınlarımız, komşularımız vardır .  Mesela benim ailemde  babaannem var . Kendisi 85 yaşında olduğu için artık eskisi gibi kendi ihtiyaçlarını karşılayamamakta  ve zorlanmaktadır .

Gözleri iyi görmediği için, elleri titrediği için  çeşitli zorluklar yaşamakta  ve bu durumda da üzülmektedir . Bana ihtiyacı olduğunu bildiğim için her zaman ona yardım ederim . Çünkü  bizler de bir gün yaşlanacağız ve bunun için de gençliğimize güvenmemeliyiz . Bize ihtiyaç duyan yaşlılara her zaman elimizden gelen fedakarlığı yapmalıyız ve onları üzmemeliyiz, onların işlerini hemen yapmalıyız. Örneğin babaannem abdest alırken zorlanmaktadır . Ben de bunun için ona yardım ediyorum . Hemen  bir tasa suyu koyuyorum , leğeni de yere koyuyorum ve onun oturduğu yerde abdest almasına yardım ediyorum . Banyosunu kendi yapamadığı için banyosunu yaptırıyorum , saçlarını tarıyorum ve ona sarılarak  onu ne kadar çok sevdiğimi söylüyorum . Çevrem de ise yolda gördüğüm ve bizlere ihtiyacı olan yaşlıların koluna giriyorum , ellerindeki poşetleri evlerine kadar taşıyorum . Bana her zaman isteklerini iletebeliceklerini ve bundan asla çekinmemelerini söylüyorum . Tüm yaşlı insanları seviyorum ve onlar için her türlü iyiliği yapmaya çalışıyorum .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)