Sığırtmaç Mustafa'nın Öyküsü Adlı Metinden Yararlanarak Atatürk'ün Eğitime Verdiği Öneme İlişkin Neler Söyleyebilirsiniz ?


Sığırtmaç Mustafa'nın Öyküsü Adlı Metinden Yararlanarak Atatürk'ün Eğitime Verdiği Öneme İlişkin Neler Söyleyebilirsiniz ?

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk her zaman eğitime çok önem vermiş ve bir milletin ancak ilim ve fen sayesinde ilerleyeceğini düşünmüştür . Metinde Mustafa adında Anadolu çocuğunun ne kadar dürüst bir çocuk olduğunu görmüştür . Bu temiz niyetli çocuk , o kadar iyi yetiştirilmiştir ki Mustafa Kemal'den hakkından fazla para istememiştir .  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal de işte böyle temiz Anadolu evlatlarının eğitime ve öğretime muhtaç olduğunu düşünmüştür .

Bu çocuk iyi bir eğitim ve öğretimden geçerek , vatanına ve milletine faydalı bir asker , subay olmuştur . İşte böyle evlatlara ihtiyacı vardır vatanımızın .

Eğer ki Mustafa Kemal o çocukla ilgilenmeseydi , oradan ayrılsaydı o çocuk belki de hiç okumayacak , subay olamayacaktı . Ama Atatürk o çocuktaki vatan sevgisini , dürüstlüğü , çalışkanlığı , özveriyi gördüğü için o  kahraman çocuğun  subay olmasına katkıda bulunmuştur . Eğitim ve öğretimin başaramayacağı hiçbir şey yoktur . Anadolu'nun bağrında daha nice böyle evlatlarımız vardır ve her biri okumak için köylerini , yerlerini bırakmakta ve başka şehirlere gelmektedir . 

Amaçları ise okumak ve cahil kalmamaktır . Mustafa Kemal Atatürk her zaman , savaş zamanında bile ilk önce eğitime önem vermiştir . Çünkü eğitimle yükselebiliriz . Mustafa Kemal'in eğitimle ilgili sözlerinden birisi de şudur :
''Okul; Genç Beyinlere , Insanlığa Hürmeti , Millet ve memlekete sevgiyi , şerefi, bağımsızlığı öğretir.''

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)