Türkülerin Bizleri Bir Araya Getirmesinin Sebebi Nedir ?

Türkülerin Bizleri Bir Araya Getirmesinin Sebebi  Nedir ?

Türküler bizim ortak duygularımızı , ortak değerlerimizi dile getirmektedir . Yaşanılan acı günler , tatlı günler türküler sayesinde dile getirilir . Bizler de türküleri dinlerken yaşadığımız anıları hatırlar , kimi zaman hüzünlenir , kimi zaman mutlu oluruz . Bunun içi Anadolu'da türkülerin yeri çok başkadır  ve türkülerin yerini başka şeyler tutamaz .  Türküler sayesinde seven kişiler sevgilerini  dile getirirler , sevenler sevdiklerine kavuşmadığı için çeşitli türküler yazarlar .

Özellikle ayrılık acısı , hasret çekme , yoksulluk ,savaş , doğa  ölüm gibi duyguları dile getiren  türküler sayesinde birbirimizin dertleri ile dertlenir mutlulukları ile mutlu oluruz . Özellikle de kendi yöremizin türküsünü dinlediğimizde daha fazla duygusal anlar yaşayabilir ve yöremize  daha da bir özlem duyabiliriz .  Türkülerimiz halka mal olduğu için , halkın ortak ürünü olduğu için bizim için çok önemlidir . Asker türküleri , çeşitli ninniler ,  kahramanlık türküleri , karşılıklı söylenen türküler gibi çeşitli türkülerimiz vardır . Bunlar bizde farklı izlenimler oluşturur ve farklı duygulara kapılırız .Türküler sayesinde çocukluğumuza özlem duyarız , yaşadığımız yerlerin dağına , ovasına , akarsuyuna kısacası memleketimin her yerine daha fazla özlem duymaya başlarız .


Türkülerimiz  bize geçmişi hatırlatır ve bizi biz yapar . Bunun için türküler bizim kültürümüz , değerimizdir . Türkülerimizin yok olmaması  için bu değerlerimizi  genç nesillere de öğretmeliyiz . Ortak duygularda buluşmak için türkülerimizi yaşatmalıyız .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top