Ekonomik Bağımsızlık Neden Önemlidir ?

Ekonomik Bağımsızlık Neden Önemlidir ?

Bir ülkenin  daha iyi gelişmesi için , serbestçe kararlar alıp bunu hayata geçirebilmesi için ekonomik  bağımsızlık çok önemlidir . Ekonomik bağımsızlığı olmayan bir ülkenin iç işlerine karışılabilir ve düşman ülkeler o ülkenin gelişmemesi için , daha da geriye gitmesi için ülke ekonomisine müdahale edebilir . Bunun için Türkiye Cumhuriyeti olarak başka ülkeleri iç işlerimize karıştırmamalı , milli ekonomimize kesinlikle müdahale ettirmemeliyiz .

Bunun için de ekonomik olarak bağımsız bir ülke olmaya gayret göstermeliyiz .


Ulusal ve tam bağımsız bir  ekonomiyi esas almalıyız . Zaten bunun için de 17 Şubat 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplanmıştır . İzmir İktisat Kongresi ile  tam bağımsız bir  ekonomi kurulması benimsenmiştir . Ülke olarak ekonomik bağımsızlığımıza önem vermeseydik şu anda ülke ekonomisi yabancı devletlerin egemenliği altında  olacak ülkemiz başka ülkelerin pazarı haline gelecekti . Yerli sermayemiz gelişmeyecekti . Kendi limanlarımızda  bayrağımız taşıyan  gemiler ticaret yapamayacaktı . Yabancıların kurduğu tekeller  devam edecekti . Kambiyo merkezleri ve  tahvil borsaları  millileştirilmeyecekti ve daha birçok alanda gelişmeler hız kazanmayacaktı . Ülke ekonomisi için ekonomik bağımsızlık her zaman önemlidir . Ekonomik bağımsızlığın olması aynı zamanda bağımsız olmanın da bir göstergesidir .

2 yorum

  1. ihtiyacım olan bilgi buydu teşekkürler...

    YanıtlaSil
  2. Himm evet ödevim buydu güzelllik perfecttt

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top