Dini Bayramlarımız Nelerdir ve Dini Bayramlarda Hangi Davranışlarda Bulunulur ?

Dini Bayramlarımız Nelerdir ve Dini Bayramlarda Hangi Davranışlarda Bulunulur ?

Dini Bayramlarımız  ilk olarak Ramazan Bayramı  ve daha sonra Kurban Bayramı olarak ikiye ayrılır . Dini bayramlarımız da bizim manevi değerlerimiz arasında yer almaktadır . Dini bayramlarda şu davranışlarda bulunulur :  İlk olarak Ramazan Bayramını anlatmak isterim . Bir aylık Ramazan orucu biter ve sabah erkenden sabah namazına kalkılır ve bayram namazı kılmaya gideriz .

Ramazan Bayramına şeker bayramı da denilir bazı yörelerde . Çünkü bu bayramda daha çok tatlılar , şekerli gıdalar yapılır .


Akşamdan yapraklar sarılır , baklavalar yapılır , ev temizliği yapılır ve bayrama hazır hale gelinir . Bayram sabahı ilk olarak önce aile bireyleri bir biri ile bayramlaşır . Aile büyüleri ve yakınları çocuklara şeker verir , harçlık verir ve çocukları mutlu ederler . Daha sonra kabir ziyaretleri yapılır . Kabir ziyaretinden sonra ise büyüklerin, hastaların, komşuların yanına gidilir vb.  bayram ziyaretleri yapılır . Bayram namazından sonra uzun kuyruklar oluşur ve halk bir biri ile bayramlaşır . Böylece küslükler sona erir , kardeşlik duygusu , barış duygusu hakim olur bayramımıza . Kurban Bayramında da Ramazan Bayramında yapılanların hepsi yapılır tek fark ise Yüce Allah için kurban kesme olur . Maddi durumu iyi olanlar kurbanlarını Allah için keserler ve iki rekat da bayram namazı kılarlar . Zengin olanlar, kurban kesenler  yoksul olan kimselere de dağıtır ve onların da bayramlarının iyi geçmesine vesile olurlar . Bu bayramda da kardeşlik duygusu hakim olur yardımlaşma duygusu hakim olur .  Aile bireyleri etler pişirir yer . Herkes et yer o gün . Dışarıdaki canlılar bile bu bereketli günden , bayramdan faydalanır .  Yine eller öpülür , gönüller alınır , saygı ve sevgi artar . 

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top