İkinci Beylikler Nerede , Ne Zaman ve Kim Tarafından Kurulmuştur ?

İkinci Beylikler Nerede , Ne Zaman ve Kim Tarafından Kurulmuştur ?

*Karesioğulları :  Balıkesir ve Çanakkale dolaylarında , 1304 yılında kurulmuştur .  Danişmentoğullarından  Kalem Bey ve oğlu Karesi Bey tarafından kurulmuş olan bir beyliktir . 1360 yılında yıkılmıştır .
* Saruhanoğulları :   Manisa'da kurulmuştur . Saruhan Bey tarafından kurulmuştur . 1313 yılında kurulmuş , 1410 yılında  ise yıkılmıştır .
* Aydınoğulları :  Aydın ve Birgi  çevresinde kurulmuş bir beyliktir . Mehmet Bey tarafından kurulmuştur . 1308 yılında kurulan bu beylik , 1426 yılında ise yıkılmıştır . En önemli hükümdarı  Gazi Umur Bey'dir . En önemli eserleri  Birgi Ulu Cami ve İsa Bey Camii'dir .
* Menteşeoğulları:  Muğla- Milas'ta kurulmuştur . Mehmet Bey tarafından kurulmuştur. 1261 yılında kurulan beylik 1424 yılında yıkılmıştır. En önemli eserleri   Balat İlyas Bey Cami ve Milas Firuz Bey Cami'dir.

* Hamitoğulları:  Isparta, eğirdir dolaylarında kurulmuştur. 1300 yılında kurulmuş, 1423 yılında ise yıkılmıştır. Hamit Bey'in oğlu Dündar Bey tarafından kurulmuştur. En önemli eserleri, Antalya Yivli Minare,  Antalya Taş Medrese'dir.

* Germiyanoğulları: Kütahya  ve Denizli dolaylarında 1299 yılında kurulmuştur. 1429 yılında ise yıkılmıştır.  Yakup Bey tarafından kurulmuştur. Karamanoğullarından sonra  Anadolu'nun en güçlü beyliğidir. Kütahya Vacidiye Medresesi  en önemli eserlerindendir.
* Candaroğulları:  Sinop ve Kastamonu dolaylarında  1292 yılında kurulmuştur. Candar Bey tarafından kurulmuştur. 1461 yılında yıkılmıştır.
* Osmanoğulları:  Ertuğrul Gazi tarafından Söğüt- Domaniç dolaylarında kurulmuş bir beyliktir. 1299 yılında kurulmuş , 1922 yılında ise yıkılmıştır.
* Karamanoğulları :Ermenek'te kurulmuştur.  Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından kurulmuştur.  1256 yılında kurulmuştur. 1487 yılında yıkılmıştır. Osmanlıları en çok uğraştıran beylik olmuştur.
* Pervaneoğulları : Sinop'ta kurulmuştur.  Anadolu Selçuklu Devleti Veziri Muineddin   Pervane'nin oğlu  Mehmet Bey tarafından kurulmuştur.  1277 yılında kurulmuş, 1322 yılında ise yıkılmıştır.
* Taceddinoğulları:  Ordu ve Bafra dolaylarında 1348 yılında kurulmuştur. 1428 yılında yıkılmıştır.  Taceddin Bey tarafından kurulmuştur.
* İnançoğulları:  Denizli'de 1276 yılında kurulmuştur. 1368 yılında yıkılmıştır.  Ladik Bey tarafından kurulmuştur.
* Sahipataoğulları:   Selçuklu Veziri  Sahipata Fahrettin Ali'nin oğulları tarafından  1275 yılında kurulan bir beyliktir.  1342  yılında ise yıkılmıştır. Afyon2da kurulmuştur.
*  Eşrefoğulları:  Beyşehir'de kurlan bu beylik  1284 yılında kurulmuştur. Sülayman Bey tarafından kurulmuştur.
Anadolu Beyliklerinin Genel Özellikleri ise şunlardır:
- Kösedağ Savaşı'ndan sonra  doğan otorite boşluğundan yararlanmışlar ve  kendi beyliklerini kurmuşlardır.
- Anadolu'da hakimiyet kurmak için birbirleri ile mücadele etmilerdir.
- Anadolu'nun Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında büyük rol oynamışlardır.
-  Çoğuna Yıldırım Bayezid son vermiştir fakat Ankara Savaşı2ndan sonra  beylikler tekrardan kurulmuşlardır.
- Sahipataoğulları, inançoğulları ve Eşrefoğulları dışındaki diğer tüm beyliklere yine Osmanlı Devleti son vermiştir.


1 yorum:

  1. dersime yardım ettiğiniz için teşekkürler :)

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)