Çalışma Haklarımızdan En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Bize Düşen Görevler Nelerdir ?

Çalışma Haklarımızdan En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Bize Düşen Görevler Nelerdir ?

Çalışma haklarımızdan en iyi şekilde yararlanmak için ilk olarak haklarımızın ne olduğunu bilmeliyiz . Yani çalışma haklarımızın neler olduğunu çok iyi bir şekilde bilen bilinçli bir vatandaş olmalıyız . Daha sonra çalışma haklarımız yerine getirmek için , üzerimize düşen sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmalıyız .  Çalışma hakkı ve ödevi  anayasa tarafından koruma altına alınmış olan , temel hak ve  ödevlerimiz arasında  sosyal ve ekonomik haklarımız arasında yer almaktadır .

Çalışmak herkesin hakkı ve ödevidir . Devlet çalışan vatandaşlarının yaşam kalitesini daha iyi hale getirmek için , çalışma hayatını  daha da geliştirmek için  işsizleri korumalıdır , çalışanları desteklemeli ve onlara moral vermelidir .


İşsizliğin önlenmesi için  elverişli bir ortam yaratılmalıdır . Vatandaşların çalışma hakkından en iyi şekilde yararlanması için  çalışma barışını sağlayan gerekli tedbirler alınmalıdır . Bizler de eğer iş bulamadıysak gerekli kurumlar ile irtibata geçmeli ve kendimize  uygun iş bulmak ve çalışmak için sonuna kadar mücadele etmeliyiz . Çalışma hakkından en iyi şekilde yararlanmak için  yaşımıza ve cinsiyetimize uyan işlerde çalışmalıyız . Çalışma şartları bakımından yeterli bir seviyede olmayanlar için devlet gerekli koruma  önlemlerini almıştır zaten . Çalışma hakkımızı yerine getirirken de dinlenme hakkımız da kullanmalı ve yıllık izin haklarımızı en iyi şekilde kullanmaya çalışmalıyız . Çalıştığımız işte hak ettiğimiz ücretin verilmesi sağlanmalı ve hak ettiğimiz kadar ücret verilmeli ve daha düşük ücretler verilmemelidir . İşten herhangi bir sebep yokken çıkarılırsak iş yerini gerekli kurumlara şikayet etmeli ve haklarımız aramaya devam etmeliyiz . Gerekli olan tazminat hakkımızı almak için sonuna kadar mücadelemizi yürütmeliyiz . Bayram tatili izinlerimizi , ücretli izin haklarımızı kullanmalıyız . Çalışmak bizim temel görevlerimizden biri olduğu için  işimizi de düzgün yapmaya çalışmalıyız. 

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top