Yetenekli olduğumuz konularda kendimizi geliştirmek için neler yapmalıyız ?

Yetenekli olduğumuz konularda kendimizi geliştirmek için neler yapmalıyız ?

İnsanlar doğuştan belli işlere yetenekli olarak dünyaya gelebilir . İşte bu yetenekleri daha da iyi hale getirmek için kişinin şunları yapması gerekir :
- Yetenekli olduğumuz alanla ilgili kurslara gitmeliyiz .
- Yetenekli olduğumuz alanda daha da uzmanlaşmak için özel dersler almalıyız ve böylece göstereceğimiz performansın en iyisini göstermeye çalışmalıyız .
- Yeteneğimizin  geriye gitmemesi için , her zaman daha çok çalışmalı ve alanında uzman bir kimse haline gelmeliyiz .

-  Örneğin analitik düşünme yeteneğine sahip olabiliriz . Analitik düşünme yeteneğini geliştirmek için şunları yapmalıyız :

* Polisiye romanları okumalı ,
* Matmetik problemleri çözmeli ,
* Strateji oyunları oynamalıyız ,
*Sayısal bulmacaları çözmeliyiz ,
* Bilim kurgu filmleri izlenmeliyiz ,
* Çeşitli zeka oyunları oynamalıyız .

Yine resim alanında bir yeteneğimiz varsa çizim kurslarına gitmeli , öğretmenlerden gerekli yardımlar alınmalı ve kendimizi resim alanında daha da çok geliştirmeli ve dünyaca tanınmış bir ressam olabilmek için özgün ürünler ortaya koymalıyız . İnsanın daha birçok farklı alanlarda yeteneği olabilir . Sohbet etme yeteneği , espri yeteneği , herhangi bir spora olan yeteneği , sözel ve sayısal yeteneği gibi yetenekleri olabilir . İşte tüm bunları yapmak için çeşitli çalışmalar yapmalı ve yeteneğimizi daha iyi hale getirebiliriz .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top