Mondros'a Verilen Tepkiler Nelerdir? Teker Teker Yazınız

Mondros'a Verilen Tepkiler Nelerdir?  Teker Teker Yazınız

a)   Mondros Ateşkes Antlaşması'nın imzalanmasına  İstabul Hükümeti tepki göstermemiş ve sessiz kalmıştır . İstanbul Hükümeti  İttihatçılara karşı gösterdiği cesur tavırları ne yazık ki işgalci kuvvetlere gösterememiştir ve bu acı tabloya göz yummuştur . Hatta halkta bu ateşkes antlaşmasına karşı tepki oluşmasını önlemek amacı  için ve hükümet otoritesini devam ettirmek için Heyetinasiha ( Öğüt  Kurulları ) oluşturulmuştur .

b)   Halkın tutumu şu şekilde olmuştur :
- Kuvayımilliye ortaya çıkmıştır .

- Miting ve protesto gösterileri başlamış ve  işgallere tepki gösterilmiştir . Bunlardan en  önemlisi ise Sultan Ahmet Mitingi'dir . Halide Edip Adıvar ve arkadaşlarının yaptığı konuşmalar ile halk milli mücadele hakkında fikir sahibi olmuş ve halkın desteği alınmıştır .
- Müdafaayı hukuk ve Reddi İlhak  adı ile sivil direniş örgütleri kuruldu .

c)  Ulu  Önder Gazi Mustafa Kemal ise Mondros'a tepki göstermiş ve  İstanbul'da demirlenmiş düşman gemilerini görünce şunu söylemiştir : '' Geldikleri gibi giderler. '' Mondros Ateşkes Antlaşması'na uygun davranmamış ve  direnişe geçmiştir . Mustafa Kemal İstanbul'da bulunduğu zaman zarfı içinde  İsmet Paşa , Kazım Karabekir Paşa, Ali Fuat Paşa  gibi askeri yetkililer ile görüşmüş ve  ülkenin kuruluşu için  arayışlar içine grmişlerdir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top