Kitle İletişim Araçlarının Milli Mücadeledeki Önemi Nedir ?

Kitle İletişim Araçlarının Milli Mücadeledeki Önemi Nedir ?

- Kitle iletişim araçları sayesinde Türk halkı yaşanan olaylardan haberdar olmuştur .
- Milletimiz yaşanan olaylardan haberdar olduğu için olaylara kayıtsız kalmamıştır ve bağımsızlık mücadelesi için Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının arkasında durmuşlar ve ellerinden gelen her türlü desteği Miklli Mücadele içi vermişlerdir .
- Milli mücadeleyi karalamak isteyen propagandalara inanmamışlar , Mustafa Kemal'e o büyük liderimize inanmışlar ve kitle iletişim araçları sayesinde de duyarsız , sorumsuz bir millet olmamışlardır .

- Kitle iletişim araçları sayesinde milletimizin davasında haklı olduğu tüm dünyaya ilan edilmiştir .
- Milletin iradesi ortaya konmuştur .

- Yapılan işgallere karşı halk bilinçlenmiş ve kitle iletişim araçlarından aldığı bilgiler ile yerel direnişler kurulmuş , Kuvayı Milliye ruhu oluşmuştur .
- Özellile de gazete ve telgraf gibi kitle iletişim araçları sayesinde halkımız gözünü açmış , silkelenmiş , kendine gelmiştir .
- Yerel basın olabildiğince kullanılmaya çalışılmıştır .
- İrade- İ Milliye Gazetesi , Hakimiyet-i Milliye Gazetesi , Anadolu Ajansı , Minber Gazetesi'nde çıkarılan haberler ile milli mücadele hakkında halk aydınlanmış ve bu halktan destek istenmiştir .

 - Mitingler , yapılan kongreler kitle iletişim araçları sayesinde insanların haberdar olması sağlanmıştır . Kazanılan başarılar halkın moralini daha da yüksek tutmuş ve vatan sevdalısı olan her Türk insanı milli mücadelede can vermekten çekinmemiştir . İşte tüm bunlarda kitle iletişim araçları büyük bir öneme sahip olmuştur .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top