Kamuoyu oluşmasında kitle iletişim araçlarının rolü nedir ? Maddeler halinde yazınız .

Kamuoyu oluşmasında kitle iletişim araçlarının rolü nedir ? Maddeler halinde yazınız .

Kitle iletişim araçları kamuoyu oluşturmada çok önemli bir yere sahiptir . Çünkü kitle iletişim araçları sayesinde birçok insana ulaşılabilir ve bir konu hakkında insanların bilgileri , görüşleri alınır ve bu durumda olayları çözmemiz daha çabuk ve daha etkili olabilir . Bunun için mutlaka kitle iletişim araçlarını kullanmalıyız . Örneğin ; internet aracılığı ile şunları yapabiliriz . Haksızlığa uğramış , haksız yere iftira atılarak işten atılmış bir kişi derdini çözememiş ve bunu sosyal medyadan insanlara duyurmuştur .

İnsanlar yazışmalar sonucunda bir araya gelir ve bu haksızlığa uğrayan kardeşimizin hakkını aramak için eylemler yapabilir ,  haksızlığa karşı olunduğunu haklı olana hakkının verilmesi için çeşitli broşürler hazırlanabilir , bu kişi ile ilgili gazetede yazılar yazılabilir ve haberler yapılabilir .


Bu durumda bilgilenen  kamuoyu o kişinin hakkının verilmesi gerektiğini düşünerek işten atan iş sahibini etkileyip o kişiyi geri işe alınması sağlanabilir . İşte medyanın gücü , işte kitle iletişim araçlarının gücü budur diyebiliriz . Kitle iletişim araçları sayesinde toplumsal etki ve iletişim kurmak daha çabuk olur . Kitle iletişim araçları olmasaydı kişi belki de sorunlarını bu kadar kolay yoldan çözemez ve işten atıldığı ile kalır ve hayatını zor koşullarda devam ettirir ve adalete , insanlığa olan güveni kalamayabilirdi .  Bunun için kitle iletişim araçları hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir . Diğer bir örnek vermek gerekirse ; bir kişi internet üzerinden kültürel değerlerimize aykırı olan yazılar yazmıştır . Dilimize , dinimize , bayrağımıza hakaretler etmiştir . Millet sevdalısı olan kişiler bu kişiyi hemen deşifre eder ve gerekli olan kurumlara şikayet edilerek bir daha bizim kültürel değerlerimize , manevi değerlerimize saldıramaz hale gelir o kişi ve devlet tarafından da o kişiye gerekli olan cezai işlem yapılır. Bu başka kötü niyetli insanlara da örnek olur . İşte kitle iletişim araçlarının kamuoyu oluşturmada önemi bu şekilde olur diyebiliriz .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)