Gençliğe Hitabede Anlatılmak İstenen , Atatürk'ün Gençlere Anlattığı , Anlatmak İstediği Şeyler Nelerdir ? Neye Çok Fazla Vurgu Etmiştir ?

Gençliğe Hitabede  Anlatılmak İstenen , Atatürk'ün Gençlere Anlattığı , Anlatmak İstediği  Şeyler Nelerdir ? Neye  Çok Fazla Vurgu Etmiştir ?


Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk gençliğine nasihat niteliğinde Gençliğe Hitabeyi bırakmıştır . Gençliğe Hitabe'de cumhuriyete sahip çıkılmasını , onun korunmasını  bunu sağlayacak olanın da Türk genci olduğunu  söylemiştir, gençlikten umutlu olmuştur . Türk bağımsızlığını ve ulusal egemenliği sağlayacak olan Türk gençliğidir . Çünkü ayakta kalabilmenin , bağımsız bir ülke olmanın temeli bu iki ana temelden geçer . Gençliğe Hitabe'de vatan tehlikeye düştüğü zaman kişisel menfaatlerin düşünülmemesi gerektiği , vatan işgaline sessiz  kalanlar olsa bile gençlerin böyle bir tutum içine girmemesi gerektiğinden bahsetmiştir sevgili Mustafa Kemal Atatürk  . 

Memleketin her yeri işgal edilmiş , tersanelerine el konulmuş , orduları dağıtılmış  ve daha başka kötü olaylar olmuş olabilir . Burada Türk gencinin onurlu bir davranış sergilemesi beklenmiş ve memleketin bir karış toprağının bile düşmana yem edilmemesi gerektiği vurgulanmıştır . 

Gazi Mustafa Kemal her ne kadar ülke olarak zor durumda da olsak biz gençlerin her şeye rağmen ayağa kalkıp , dimdik durmamız gerektiğini , cumhuriyeti korumamız gerektiğini , tam bağımsız olmamız gerektiğini belirtmiştir .  En zor koşullarda bile gençlere düşen görevin Türk istiklal ve cumhuriyetini korumak olduğunu söylemiştir . Türk milletinin kanı asil olduğu için , başka milletin egemenliğinde  manda altında yaşamamak için bağımsızlığın koruması gerektiğini söylemiştir . İhtiyaç duyduğumuz gücün , kudretin  Türk insanının damarlarındaki asil kanda olduğunu vurgulamıştır . Çünkü geçmişimize baktığımızda Türkler ne zaman yıkılsa yeni bir devlet kurardı. Yani bizim insanlarımız bağımsızlıklarına düşkün , teşkilatlı bir millettir . Kadın , erkek , çoluk  çocuk  her zaman milleti için savaşa hazır olur ve bu bizim içimizde olan bağımsızlık duygusundan gelir . Bizler de Mustafa Kemal'in bu sözlerini aklımıza kazımalı ve Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkmalı , başka ülkelerin esiri olmamak için ülkemiz için daha çok çalışmalı ve çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkmalıyız.

1 yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top