Tarihi Mekan Ya Da Müze Neden Önemlidir ?

Tarihi Mekan Ya Da Müze Neden Önemlidir ?

Müze ; Tarih , kültür , sanat ve bilim ile ilgili eserlerin halka gösterilmek için toplanıp sergilendiği yerlere denir .Tarihi mekan ise geçmişte yaşamış insan topluluklarının kalıntılarının olduğu , önceki dönemlere yaşamış olan insanlardan kalan alan ve yapılara denilir . Tarihi mekanlar ve müzeler bize geçmiş hakkında bilgi verdiği için çok önemlidirler . Geçmişte yaşamış olan insan topluluklarının gelenek ve görenekleri , inançları , yaşayış tarzları , kültürleri hakkında tarihi meknlar ve müzeler sayesinde bilgi ediniriz . Geçmişteki insanların neler yaptıkları hakkında , nasıl eserler ortaya çıkardıkları hakkında bilgi sahibi oluruz . İnsan geçmişini merak eder .

Geçmişini merak eden insan da çok okumalı ve araştırmalı bunun için de tarihi mekanlara gitmeli , müzelere gitmeli ve oralardan geçmiş hakkında bilgiler öğrenip kendisini geliştirebilmelidir . Tarihi mekanlar ve müzeler geçmişi öğrenmemize ve bugünü anlamamıza  katkı sağlayan önemli yerlerdir diyebiliriz .


Ülkemizin topraklarında farklı medeniyetler yaşamış ve bu medeniyetlerde de günümüze birçok kalıntılar kalmıştır . Böylece farklı uygarlıkların da birçok özelliği hakkında bilgi edinmiş oluyoruz . Tarihi mekanlarımız ve müzelerimiz geçmiş ile aramızda kültür köprüsü kuran yerler olması bakımından önemli bir yere sahiptir . Bundan dolayı tarihi mekanlarımız ve müzelerimizin değerini bilmeli ve onları korumalıyız . Kültürel ve sanatsal varlıkların olduğu müzelerin ve tarihi mekanların korunması için devlet ve halk işbirliği içinde hareket etmeli ve buraları korumaya özen göstermelidirler .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top