Milli Ve Dini Bayramlarımızı Nasıl Kutlarız ?

Milli Ve Dini Bayramlarımızı Nasıl Kutlarız ?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı , 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı , 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı , 30 Ağustos Zafer Bayramı milli bayramlarımızdandır . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Türk Milleti’nin kahraman askerlerinin bize hediye ettiği bayramları şu şekilde kutlarız : Milli bayramlarda genelde dışarıda olunur , meydanlarda büyük coşku ile kutlanan bu bayramlara devlet büyükleri de eşlik eder . Cumhurbaşkanı , Başbakan , Bakanlar , Valiler , Kaymakamlar ve daha birçok devlet erkanı da bu bayramlara katılır .

Her okul bu bayramlar ile ilgili hazırlıklar yapar . Öğretmenler ve öğrencilerin işbirliği ile hazırlıklar tamamlanır ve halkın önünde bu bayramlar şiirler ile , gösteriler ile , dinletiler ile gerçekleştirilir . Milli bayramlarda ilk olarak bir dakikalığına saygı duruşunun ardından milli marşımız olan İstiklal Marşı hep bir ağızdan coşku ve gurur ile okunur . Daha sonra programa başlanır ve bayramlar kutlanır . Her bayramın da kendine özgü hazırlıkları ve çalışmaları halka sunulur ve daha birçok etkinlikler de yapılır .

Dini bayramlarımız ise şunlardır : Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramıdır . Ramazan Bayramı bir aylık Ramazan ayının , yani orucun tutulmasından sonra biter ve ertesi sabah Ramazan Bayramı olur . Bu bayramda ilk olarak  sabah erkenden bayram namazı kılınır . Daha sonra aile bireyleri bibiri ile bayramlaşır ve daha sonra ev ziyaretleri başlar . İlk olarak büyüklere , hastalara , yakın zamanda evinden bir aile ferdini kaybetmiş kişilere , hayatını kaybedenler içinde mezara gidilir ve oralarda kuranlar okunur ve insanlarda müthiş bir mutluluk ve sevgi olur . Bu bayramda küs olanlar barışmalı ve asla dargın kalınmamalıdır . Bayram ziyaretlerinde aile kahvaltılar yapılır . Küçükler büyüklerin ellerinden öper büyükler de küçüklerin gözlerinden öper . Daha sonra çocuklara şeker , balon , harçlık gibi şeyler verilir ve çocuklar için bunlar çok değerli ve özel olur .

Kurban Bayramında ise şunlar olur : Kurban Bayramı sabahı kalkılır ve bayram namazının ardından aile bireyleri birbiri ile bayramlaşır . Daha sonra kahvaltı yapılıp aile büyükleri Yüce Allak için kurbanını kesmeye gider . Kurban kesildikten sonra bu kurban etinden ilk olarak kesmeyen akrabalara , daha sonra kesmeyen komşulara , diğer yoksullara da pay olarak verilir . Kurban etinin bir kısmı kesende kalır . Bir kısmı ise eve gelen misafirlere ikram edilir . Böylece kurban Bayramına da yakışmış bir bayram olur . Bu bayramda da mezarlar ziyaret edilir , hasta olanlar ziyaret edilir , ana ve babaya gidilir , yakın akrabalara gidilir . Kurban Bayramında evde kavurmalar yapılır ve aile bireyleri bundan hem yer hem de mutlu olurlar .  Yine bu bayramda da küs olanlar barışmalıdır . Ailesi uzakta olan kişiler telefonda bailesini aramalı ve bu şekilde bayramlaşmalıdır vb .

2 yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top