Cumhuriyeti Korumak, Güçlendirmek Ve Geliştirmek Kimlerin Görevidir, Bu Konuda Sizler Neler Yapabilirsiniz ? Yazınız

Cumhuriyeti Korumak, Güçlendirmek Ve Geliştirmek Kimlerin Görevidir, Bu Konuda Sizler Neler Yapabilirsiniz ? Yazınız

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan evlatlarımızın bize hediye ettiği bu topraklar Türk Milleti için çok önemlidir . Ülkemiz bugünkü haline geleme kadar çok zorlu , dikenli yollardan geçmiş ve Kurtuluş Savaşı'nda büyük başarılara imza atmıştır . Halkımız özgürlüğüne kavuşmuş ve dış mihraklar amacına ulaşamamıştır . Ülke bağımsızlığına kavuştuktan sonra artık yenilikler yapma zamanı gelmiştir . İşte Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal de  29 Ekim 1923'te bizlere Cumhuriyeti  hediye etmiştir . Halkın egemenliğine dayanan bu yönetim biçimi dünyadaki tüm ülkeler için en doğru ve en değerli olan yönetim biçimidir .

Halk istediği kişiyi istediği şekilde başa getirir ve ülke iyi yönetilmediği takdirde başa gelen kişiyi geri iktidardan düşürür ve başka iktidarlara hak tanır. Cumhuriyet demek özgürlük demek, hak demek, halkın egemenliği, iradesi demektir.

Cumhuriyeti geliştirmek öncelikle biz gençlerin en önemli görevi, daha sonra diğer tüm kesimlerin görevidir . Cumhuriyetimizin gelişmesi için var gücümüzle çalışmalı ve ülkemizi çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkarmasını bilmeliyiz. Her zaman demokrasinin yanında olmalı ve insan hak ve özgürlüklerine çok önem vermeliyiz . İnsanlara düşüncelerinden dolayı baskı kurmamalıyız . Seçilmiş olan hükümetleri korumalı, darbelere karşı çıkmalı ve her zaman Cumhuriyetten , demokrasiden yana olmalıyız . Ülkemizin zor dönemlere geri dönmemesi için ilim ve irfan yolunda ilerlemesini bilmeliyiz . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk de Cumhuriyet yönetimi ile şu sözü söylemiştir : '' Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat  Türkiye Cumhuriyet'i ilelebet payidar kalacaktır ''. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal şu sözleri söylemiştir gençlere: '' Ey  Yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek olan sizlersiniz''. '' Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk İstiklal ve Cumhuriyeti'ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir'', diyerek gençlere Cumhuriyet'i emanet etmiştir. Bundan dolay Cumhuriyete her zaman sahip çıkmalıyız. Atatürk ilke ve inkılaplarını yaşatmaya ve korumaya devam etmeliyiz.0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top