Birinci Dünya Savaşı'nın Sonuçları Nelerdir ? Kısaca .

Birinci Dünya Savaşı'nın Sonuçları Nelerdir ? Kısaca .

- İmparatorluklar yıkıldı, yerine ulus devletler kuruldu . Yıkılan imparatorluklar arasında Osmanlı Devleti , Çarlık Rusya ve Avusturya Macaristan yer alır . Kuruluan ulus devletler ise şunlardır :  Türkiye , Finlandiya , Estonya , Litvanya , Letonya , Çekoslovakya ,  Macaristan , Avusturya , Polonya yer alır .
- Cumhuriyet yönetimleri yaygınlaştı .
- Diktatörlük , totaliter , baskıcı rejimler kurulmuştur . Almanya'da Hitler öncülüğünde Nazi , Rusya'da komünist yönetim,  İtalya'da Mussolini öncülüğünde  faşist yönetim kurulmuştur .
- İslam dünyasında ayrılıkçı faaliyetler hızlandı , ümmetçi dayanışma zayıflamıştır .

- Mandater yönetimler kuruldu . Avrupalı devletler mandater yönetim aracılığı ile  sömürgeciliğe başladılar .
- Dünya barışını sağlamak için Milletler Cemiyeti kuruldu .

- Avusturya Macaristan İmparatorluğu ikiye ayrıldı . Avusturya ve Macaristan adında iki yeni devlet kuruldu .
- Tank , uçak ve kimyasal silah gibi ileri savaş teknolojisi kullanılmıştır . Sivillerin yaşamlarının tehdit altında olmasından dolayı sivil savunmaya dayalı örgütler kuruldu .
-  Yenen devletler yenilen devletlerden savaş tazminatı ve toprak almaya başladı . Böylece dünya haritası yeniden değişmiştir .
- Yaklaşık 39 milyon insan hayatını  kaybetmiştir .
- Amerika Birleşik Devletleri  dış politikada Monroe Doktrini esaslarına dönmüştür . Bundan dolayı Amerika Birleşik Devletleri dış politikada pasif kalmıştır, iç sorunlarına yönelmiştir . Avrupa'nın iç işlerine karışmamış ,  Avrupa'yı da kendi iç işlerine karıştırmamıştır .

- Birinci Dünya Savaşı , dünyada adalete  dayalı bir düzen kuramamıştır . Bundan dolayı Birinci Dünya savaşının sonuçları , acıları ve adaletsizliği İkinci Dünya Savaşı'na neden olmuştur .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top