Bir Ülkenin Her Türlü İhtiyacını Kendisinin Karşılaması Mümkün Müdür , Niçin ?

Bir Ülkenin Her Türlü İhtiyacını Kendisinin Karşılaması Mümkün Müdür , Niçin ?

Dünyadaki her ülkenin iklim koşulları , yüzey şekilleri , gelişmişlik durumları aynı değildir . Her ülkenin özellikleri farklıdır . Kimi ülkeler sanayi açısından gelişmiş olur , kimi ülkeler tarım açısından gelişmiş olabilir , kimi ülkeler de yer altı kaynakları bakımından gelişmiş olabilir ve daha birçok etken vardır . Bir ülkenin her türlü gereksinimlerini  kendisinin gerçekleştirmesi mümkün değildir . Çünkü bir ülke her yönden zengin olamaz . İlla ki başka ülkelere ihtiyaç duyabilir . 

Örneğin ; sanayi açısından çok gelişmiş bir ülke olan Japonya  zengin bir ülkedir fakat her türlü gereksinimini kendi başına karşılayamaz .

Tarım ürünleri bu ülkede  fazla yetişmez . Çünkü Japonya dağlık ve engebeli bir ülke olduğu için tarım ürünlerini başka ülkelerden ithal etmek zorunda kalır . Örneğin Türkiye de dört mevsimin görüldüğü , çoğu tarım ürününün yetişebildiği bir ülkedir .
Ama sanayi açısından Japonya kadar gelişmiş bir ülke değildir . Türkiye Japonya'ya çeşitli tarım ürünleri satar , Almanya'ya satar , Hollanda ve Rusya gibi birçok ülkeye çeşitli tarım ürünleri satar ve bu ülkelerden de kendi ihtiyacı olan şeyleri ithal eder . Bir ülke her türlü ihtiyacını her zaman kendi başına karşılayamaz çünkü bunu kısıtlayan doğal etkenler ve başka etkenler de vardır . Bundan dolayı dünyadaki tüm ülkeler birbirine muhtaçtır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top