Sizce Dünyanın Bir Ülkesindeki Tıbbi Gelişmeler Diğer Ülke İnsanları Tarafından da Hemen Kullanılabilir Mi ? Neden?

Sizce Dünyanın Bir Ülkesindeki Tıbbi Gelişmeler Diğer Ülke İnsanları Tarafından da Hemen Kullanılabilir Mi ? Neden?

 Dünyanın bir ülkesinde bulunan tıbbi gelişmeler diğer ülke insanları tarafından hemen kullanılamaz . Çünkü bu tıbbi gelişmelerin ilk önce bir deneyden geçmesi gerekir . Gerçekten insanlığa faydası dokunuyor mu , ne gibi yan etkileri var ya da ne gibi faydaları var , bunların iyice bir gözden geçirilmesi gerekmektedir .

Tıbbi gelişimi sağlayan ülke bu yeni gelişmeleri ilk olarak kendi ülkesinde  kullanmaya ve geliştirmeye çalışacaktır .  Eğer işe yarıyor ise kullanmaya devam edecektir . Bu gelişmeleri kendi ülkesinde de yapılmasını isteyen ülke  daha önce sürdürdüğü sistemi hemen bir anda yok edemeyecektir .

Yani her şey kademeli bir biçimde gerçekleşecektir . Tabi ki bunun bir de ekonomik boyutu vardır . Ülkeler bu  gelişmeleri kendi ülkesinde de uygulamak isterse ekonomiyi de gözden geçirmek zorundadırlar . Kısaca bir ülkedeki tıbbi gelişmeler diğer ülke insanları tarafından çabuk kullanılamaz , nedenleri ise şunlardır:
- Gözden geçirme ve deneme süresi ,
-  Faaliyet süresi ,
- İthal etme koşulları ,
-  Üretim süresi ,
- Tıbbi gelişmelerin deneme süresi ,
- İhracatının yapılıp yapılmayacağı  ya da yapılacaksa ne kadar yapılacağı gibi nedenlerdir .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top