Savaşın insanların yaşamı üzerindeki etkileriyle ilgili neler söylenebilir ?

Savaşın insanların yaşamı üzerindeki etkileriyle ilgili neler söylenebilir ?

Savaşlar ve bu yaşanan savaşların sonucunda ortaya çıkanlar insan yaşamını her zaman olumsuz etkilemiştir ve birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmiştir .  Savaş sonucunda bitkin düşen insanlar çaresiz kalmışlar , açlıkla , yoklukla mücadeleye başlamışlardır .  Savaşlarda kullanılan ağır kimyasal silahlar ,  askeri atıklar çevrenin doğal yapısını bozmuş ve çevreyi kirlettiği için bu insanlığın sağlığını da doğrudan etkilemiştir ve uzun yıllar da etkilemeye devam etmektedir . Örneğin Amerika Birleşik Devletlerinin 2. Dünya Savaşının sonlarına doğru 6 Ağustos 1945 yılında  attığı atam bombası ile orada bulunan insanların kimisi hayatını kaybetmiş , kimisi yaralanmış , kimisinin fiziki duruşlarında değişiklikler olmuş , salgın hastalıklar baş göstermiş ve orada yaşayanlar çaresiz kalmışlardır .

Bu atom bombasının zararı da hala da devam etmektedir  . Atılan bu atom bombasından sonra yaklaşık olarak yüz kırk bin kişinin hayatını kaybettiği  bilinir . Amerika Birleşik Devletleri Hiroşima'ya attığı atom bombasının üzerinden üç gün geçtikten sonra bu defa Nagasaki'ye ikinci bir atom bombası atmıştır .


Yaşanan bu acı izdihamda insanlar da düzelemeyecek fiziki sorunlar ortaya çıkmıştır . Bu savaşın sonucunda ortaya çıkan radyasyon birçok hastalıkları da beraberinde getirmiştir .Hiroşima'ya ve Nagasaki'ye atılan  atom bombası sonucu ülke insanları boyun eğmemiş ve durmadan ilermişler ve Japonya şu anda dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden bir tanesi haline gelmiştir . Daha çok çalışmışlar ve  bu savaşın kötü etkilerini ortadan kaldırmak için tüm dünyaya örnek olmuş bir millettir Japon milleti .  Bu bir örnektir bunları daha da çoğaltabiliriz .  Savaş insanlar için asla iyi bir şey değildir .  Savaş birçok hastalığı da beraberinde getirmiştir . Şu hastalıklar ortaya çıkmıştır : bağışıklık sisteminin bozulması , kanser , dermatolojik sorunlar , solunum yolları hastalıkları …vb gibi hastalıklar ortaya çıkmış ve bu hastalıklar yüzünden çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir . Savaş sonucunda küçük çocuklara , kadınlara , yaşlılara , bebeklere işkenceler uygulanmıştır . Şiddet , cinsel tacizler , psikolojik yıkımlar ve daha neler neler ….

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top