Sağlık Bakanlığının Görevleri Nelerdir ?

Sağlık Bakanlığının Görevleri Nelerdir ?

Sağlık Bakanlığının görevleri şunlardır :
- Birey ve topluma daha iyi hizmet vermek için birey ve toplum sağlığını koruma ve bunun için gerekli olan çalışmaların yapılmasını sağlamak .
- Sağlık alanı ile ilgili konularda  yurt içindeki kurum ve kuruluşlar ve milletlerarasındaki kurum ve kuruluşlar ile  işbirliği içinde hareket etmek .
- Salgın ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu önlemler almak ve bu hastalıklar konusunda toplumu uyarmak ve bilinçlendirmek .

- Hastalıklara karşı çeşitli tedbirler almak ve bu hastalıkların tedavilerinin yapılması için gerekli olan hekimlik ve rehabilitasyon hizmetlerini sağlamak .
- Serum , aşı , kan ürünleri ve ilaçların üretimini yapılmasını sağlamak , ülkemize olmayan bu sağlık ürünlerinin ithal edilmesini sağlamak ve topluma faydalı olmak .

-  Çocuk ve anne sağlığının korunmasını sağlamak .
- Aile planlaması hizmetlerini yapmak .
- Verem , sıtma , kanser gibi ağır hastalıklar ile  mücadele etmek , bu alandaki hizmetleri yerine getirmek , bu alanda çalışan kurum ve kuruluşlar ile koordinasyon halinde olmak .
- Mahalli idareler ile işbirliği içinde hareket etmek .
- Salgın ve bulaşıcı hastalıklara karşı hava ve deniz limanlarında , kara hudut kapılarında koruyucu sağlık önlemlerinin alınmasını sağlamak .
- Uyuşturucu , ilaç vb . gibi maddeleri kontrol edilmesini sağlamak ve bunların dağıtım yerlerinin denetlenmesini sağlamak .1 yorum

  1. işime yarayacak faydalı bilgiler için teşekkürler.
    sağlıklı günlerde kalın.

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top