Osmanlı Devleti'nin çok sayıda cephede mücadele etmesi devleti askeri ve ekonomik bakımdan nasıl etkilemiştir ?

Osmanlı Devleti'nin çok sayıda cephede mücadele etmesi devleti askeri ve ekonomik bakımdan nasıl etkilemiştir ?

Osmanlı Devleti'nin çok sayıda cephede mücadele etmesi Devletimizi askeri ve ekonomik bakımından kötü etkilemiştir . Çünkü zaten Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı'na girmeden önce birçok sorun yaşamıştı . Milliyetçilik isyanları , içeride yaşanan sorunlar , dış ülkelerin iç işlerimize müdahil olması vb.  gibi etkenlerden dolayı zaten güç duruma düşmüştük .

Bunların üzerine bir de Birinci Dünya Savaşı'nın yaşanması  ve bu savaşta da birçok cephenin açılması Osmanlı Devletini daha da zor duruma sokmuştur .  


Cephelerde birçok askerimiz hayatını kaybetmiş , yaralı olarak kalanlar olmuş , psikolojik etkileri ..vb olmuştur . Örneğin Kafkas Cephesi'nde yaşanan salgın hastalıkların askeri şartlara zarar vermesi , Almanlardan gelen yarımın gelmemesi , ağır iklim şartları gibi nedenlerden  bu cephede askerimiz başarısız olmuştur . Sarıkamış ya da Kafkas Cephesi'nde  yaklaşık olarak 40 bin Mehmetçiğimiz hayatını kaybetmiş ve bu durum da Osmanlı Devleti'ni askeri ve ekonomik açıdan daha da kötü etkilemiştir . Çanakkale Savaşı'nda ya da cephesinde başarıyı , zaferi elde etsek de bu uğurda nice canlarımız hayatını kaybetmiştir . Kısacası bu kadar çok cephede savaşılması Osmanlı Devleti'ni daha çok yıpratmış ve daha çok zor duruma düşürmüştür .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top