Meslek Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Meslek Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Meslek seçimi kişinin tüm hayatını etkileyen, hayatına yön veren önemli bir karar aşamasıdır. Bundan dolayı gelecekte nasıl bir mesleğe sahip olmak istiyorsanız ona göre meslek seçiminde çok dikkatli olmanız gerekir .
Meslek seçimi yaparken şunlara dikkat edilmesi gerekir :
-  Öncelikle birey kendini iyi tanımalıdır . Yani hangi yönlerinin seçeceği mesleğe uygun olup olmadığını iyi bilmeli ve ona göre hareket etmelidir . Örneğin ;  öğretmen olmak isteyen bir kişinin öncelikle  çocukları sevmesi , güler yüzlü ve neşeli olması gerekir ; ikna kabiliyetinin olması gerekir ,  çocuğun seviyesine göre hareket etmesi gerekir , diksiyonun güzel olması gerekir vs.

- Birey yeteneklerinin neler olduğunun farkına varmalıdır . Eğer yetenekli olmadığımız bir işi yapmaya çalışırsak ne kadar uğraşırsak uğraşalım fazla yol  gidemeyiz . Mesela  ressam olmak istiyoruz fakat yeteneğimiz yoksa ne kadar uğraşırsak uğraşalım belli bir yere kadar geliriz ve daha fazlasını yapamayız . Bundan dolayı yeteneklerimize göre hareket edilmelidir .

- İlgi alanlarımızın neler olduğunu da bilmeliyiz . Yani hem yetenekli olduğumuz hem de ilgi alanımız olan bir mesleği seçersek o meslekten daha çok zevk alırız ve yaşam daha çekilir ve daha anlamlı olur bizim için . Örneğin ; sesiniz çok güzeldir , ünlü bir türkücü ya da pop star olmak istiyorsunuz . Bu durumda hem yetenek hem de ilgi olduğu için başarıya ulaşırsınız , sevdiğiniz işi yaptığınız için de mutlu olursunuz .

-  Kişi meslekler hakkında bilgi edinmelidir . Hangi mesleğin size daha cazip geldiğini  , o mesleğin özelliklerinin , avantajları ve dezavantajlarının neler olduğunu iyice araştırmalı ve öğrenmeli daha sonra da meslek seçimini dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapmalıyız .

2 yorum

  1. meslek seçimim de zorluk çekiyorum ve bu yazı yeterli olmadı benim için yine de teşekkürler..

    YanıtlaSil
  2. aynen yıne tşk

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top