Marmara Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

Marmara Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

- Çeltik (Pirinç) :  Pirinç Marmara Bölgesi'nin Ergene Havzasında yetiştirilmektedir . Ülkemizde özellikle  vadi tabanlarında , sulamanın geliştiği ve su tutmaya uygun olan tava denilen arazilerin olduğu yerde yetiştirilmektedir . Pirinç  sivrisineklerden dolayı sıtma hastalığına neden olduğu için  ekim alanı devlet kontrolündedir . Dünya pirinç üretimi buğday üretimine yakın değerlerde olmasına rağmen  dünya ticaretinde önemli rol oynamaz, Çünkü pirinç  üretildiği yerde tüketilmektedir .
-  Fasulye :  Marmara Bölgesindeki  ovalarda yetiştirilir.

- Ayçiçeği :  Üretimi en fazla Marmara Bölgesi'nde olan bir tarım ürünüdür .  Özellikle de Ergene Havzası , Edirne ve Tekirdağ'da üretimi yapılır . Ayçiçeği yetişme döneminde nem , olgunlaşma döneminde ise kuraklık isteyen bir tarım üründür . En önemli yağ bitkisi ayçiçeğidir . Son yıllarda tüketimi arttığı için üretimi de artmaya başlayan bir yağ bitkisidir .

- Zeytin: Marmara Bölgesi'nde özellikle de Güney Marmara Bölümünde zeytin üretimi yaygındır . Zeytin Akdeniz ikliminin tanıtıcı bir ürünüdür . Akdeniz ikliminin karakteristik  ürünü olmasına rağmen en çok Ege Ve Marmara Bölgesinde yetişir . Nedeni İse Akdeniz Bölgesi'nde daha çok gelir getiren tarım ürünlerinin yetiştirilmesinden dolayıdır .
- Fındık : Marmara Bölgesi'nin Karadeniz kıyılarında fındık yetiştirilir . Yani Sakarya ve Kocaeli'nde fındık yetiştirilmektedir . Dünya üretiminde Türkiye fındık üretiminde birinci sıradadır .
- Buğday : Trakya  Ergene Bölümünde yoğun olarak üretilir .
- Mısır : Bursa ve Adapazarı'nda yetiştirilir .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top