Mahkemelerin Karar Verme Süresi Normal mi ? Niçin ?

Mahkemelerin Karar Verme  Süresi Normal mi ? Niçin ?

Mahkemeler insanların güvendiği kurumlardır . Haksızlığa uğrayan ,  canı yanan yani insan hakları ihlal edilen durumlarda insanlar mahkemeye başvurur . Mahkemelerin karar verme süresi bazen yılları bulmakta , bazen kısa bir sürede sonlanmaktadır . Ama bana göre mahkemelerin karar verme sürelerinin uzun olması , aradan yılların geçmesi normal değildir . Çünkü insanlar haklarına kavuşmak isterler ve bu da insanların en doğal hakkıdır diye düşünüyorum . Mahkemeler adaleti temsil ettiği için , adaletin kapısı olduğu için  insanlar sorunlarının çabuk çözülebilmesi için büyük bir beklenti içine girer .

Uğradığı haksızlığın giderilmesini isterler bir an önce . Bundan dolayı mahkemeler kendilerine gelen dosyaları bir an önce incelemeli ve sonuçlandırarak haklının hakkını almasını sağlamalı , haksızın ise cezasını çekmesini sağlayarak adaleti yerine getirmelidirler .


Mahkemeler  sorunlarını çok uzatmadan çözdüğü vakit bireylerin devlete olan güveni daha çok artar ve huzursuzluk ve güvensizlik de yaşanmamış olur , fakat mahkemeler süreyi çok uzatırsa , bazı olaylar zaman aşımına uğrayabilir ve haklı olan taraf hakkını elde etmemiş olur ve devlete olan güveni de zedelenmiş olur . Bundan dolayı mahkemeler adaleti hakkı ile temsil etmeli ve elden geldiğince yaşanmış olayları kısa sürede sonuçlandırmaya gayret etmelidirler . Böylece suçlu olan kişiler suçunun cezasını çekmeli ve bir daha aynı suçları yapmamaları  ve aklından bile geçirmemeleri sağlanmalıdır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top