Küresel ısınmanın dünyadaki beslenme yetersizliğine bağlı hastalıklar ve açlık ile ilişkisi nasıl kurulabilir ?

Küresel ısınmanın dünyadaki beslenme yetersizliğine bağlı hastalıklar ve açlık ile ilişkisi nasıl kurulabilir ?

Atmosferde yer alan sera  etkisi oluşturan gazların miktarındaki artma sonucunda deniz , kara  ve hava sıcaklığındaki yıl boyu  görülen artmaya küresel ısınma denilir . Küresel sınmanın sonucunda dünyadaki sıcaklık artışına bağlı olarak iklimde dengesizlikler ortaya çıkacaktır . Küresel ısınma hızla artmaya devam etmekte ve bu da tüm canlıların yaşamını tehdit etmeye başlamaktadır . Küresel ısınmanın artması sonucunda şu olumsuzluklar meydana gelecektir . Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak tarımsal üretimde azalma olacak ve bu da  dünyada beslenme yetersizliğine neden olacak ve dünyada yaşayan tüm canlıların yaşamı tehlikeye girecektir .

Yeteri kadar beslenemeyen canlılarda hastalıklar ortaya çıkacak, açlık sorunu ortaya çıkacak ve bu da diğer olumsuzlukları da beraberinde getirecektir . Küresel ısınmanın sonucunda yaşanan olumsuzluklar birçok hastalığı da ortaya çıkaracaktır .

Çünkü açlık sonucunda tüm canlılarda çeşitli hastalıklar ortaya çıkacak ve canlı yaşamı riske girecektir .  Kıtlık sorunu ortaya çıkacaktır .
Küresel ısınmanın sonuçları şunlardır :
- Küresel ısınma sonucunda iklim değişiklikleri yaşanacak , iklim değişikliğine bağlı olarak şiddetli kasırgalar yaşanacak , taşkınlar , fırtınalar gibi doğa olayları  ortaya çıkacaktır .
- Su kaynakları hızla tükenmeye başladığı için susuzluk problemi ortaya çıkacak .
- Kutuplardaki buzullarda erime olunca  kıyı kesimler sular altında kalmaya başlayacak ve bunun sonucunda dünyadaki yaşam alanı daralacaktır .
- Isı değişimi sebebi ile yüksek ve karlı yerlerde çığ olayları yaşanacak ,
- Tarımsal alan azaldığı için insanlar gıda bulmakta zorlanacak ve açlık sorunu ortaya çıkacak ve bu açlığın sonucunda da çeşitli hastalıklar ortaya çıkacaktır .
- Küresel ısınma sonucunda artan sıcaklık sonucunda kuraklık artacak , çölleşme artacak ve orman yangınları ortaya çıkacaktır .
- Bitki örtüsü azalacak ve dünyanın çoğu yer çöl olmaya başlayacaktır .

- Dünyadaki birçok canlı türü yok  olacak ve daha birçok olumsuzluklar yaşanacaktır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top