Korsan yayınları engelleyebilmek için hangi tedbirlerin alındığını belirleyiniz ?

Korsan yayınları engelleyebilmek için hangi tedbirlerin alındığını belirleyiniz ?

Korsan yayınların yapılması eseri ortaya koyan yazarın , bilim adamının , düşünürün maddi ve manevi hakkının elinden alınmasıdır , yani emek hırsızlığıdır . İnsanlar bilinçli olsa , emek hırsızlığının etik olmadığını bilseler ve bunu yaşamında da uygulayabilselerdi ne güzel olurdu ama olmuyor işte . Kosan yayınları önlemek için şunlar yapılmalıdır :
-  Eseri alanların ya da ürünü alan bireylerin bilinçli olması gerekir . Satın aldığı ürünün , eserin korsan olup olmadığına bakıp ona göre almalıdır ve emek hırsızlarına fırsat vermemelidir. Yani ilk iş bilinçli kullanıcı olmamızdan geçer .

- Empati kurmalıyız ve satılan korsan kitabın yazarı biz olsaydık kitabımızın korsan alınmasını ister miydik diye düşünmeli ve bilinçli olmalıyız .
- Eserin ticari izni olmadan basım yapılamaması gerekir .
- İmal edilen ürünlerin , eserlerin üzerine bandrol yapıştırılarak korsanının çıkmasını engellemek böylece sahtelerinin çıkmasını önlemek gerekir .

- Eserin satışı izin verilen belli yerlerde yapılmalı , yani her yerde yapılmamalıdır.

 Not: Burada en büyük görev bize düşer . Her ne kadar bandrol da yapıştırılsa bunların da sahtelerini yapmak mümkündür , korsanlar gizli basıldığı için bunu her zaman önleyemeyiz . Bundan dolayı insanlarımız bilinçlendirmeli ve emeğe  saygının ne kadar önemli bir şey olduğunu çocuklarımıza daha küçücük yaşlarda öğretmeli ve onlara bu bilinci vermeliyiz .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top