Kamuoyu bir konuda her zaman aynı düşünmeyebilir . Bunun nedeni nasıl açıklanmalıdır ?

Kamuoyu bir konuda  her zaman aynı düşünmeyebilir . Bunun nedeni nasıl açıklanmalıdır ?

Dünyada her insan ortak düşünceye sahip olsaydı , farklılıklar olmasaydı her şey sıradan ve alışıldık olurdu . Fakat Yüce Allah her insanı o kadar ayrı yaratmıştır ki her insanın yaşama bakış tarzı , yaşam hakkındaki düşünceleri , hayalleri , izlenimleri ve uygulamaları farklıdır . Tabi ki ortak olan duygu ve düşünceler de vardır ama bunu tüm insanlık için genelleyemeyiz . Kamuoyu bir konuda her zaman aynı düşünmez . Çünkü her insanın deneyimleri , inançları , geleceğe dair bakış tarzı , yaşam koşulları kişinin farklı bir düşünce sistemini savunmasına neden olabilir .

Örneğin siz a partisini , bir diğeri b partisini , bir diğeri de partisini savunabilir ve bu partinin içeriği o kişiye daha cazip ve daha uygun gelebilir . Ayrıca farklı düşünmek , farklılara hoş görü ile bakabilmek de demokrasinin bir sonucudur zaten .


 Bir konuda sen evet diyorsan , bir başkası hayır diyebilir  ya da sen hayır diyorsan bir başkası evet diyebilir . Çünkü her insan aynı değildir , yetişme şartları , hayata bakış açısı , eğitim seviyesi , kültür seviyesi aynı değildir . Her insan kendine özgüdür . Bizim için anlamlı olan bir  konu bir başka biri için hiç anlam ifade etmeyebilir , önemsenmeyebilir .  Bundan dolayı farklılıklarımız bizim bütünlüğümüzdür . Bundan dolayı benimle aynı görüşte değil diye kimse ile düşman olmamalı , tam aksine farklı görüşler içinde insanca ve kardeşçe yaşamasını bilmeliyiz .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top