Bundan yaklaşık 1380 yıl önce Hz Muhammed'in Veda Hutbesi'nde yer alan maddeleri , insan hakları açısından değerlendiriniz ?

Bundan yaklaşık 1380 yıl önce  Hz Muhammed'in  Veda Hutbesi'nde yer alan maddeleri , insan hakları açısından değerlendiriniz ?

Sevgili Peygamber Efendimiz Hz Muhammed Mustafa insan haklarına her zaman çok önem vermiş ve  çevresindekilere de örnek bir insan olmuştur . İnsan haklarının ne kadar önemli olduğunu belirtmek amacı ile Veda Hutbesi'nde şunlardan bahsetmiştir : Her işte dürüst olunması gerektiğini , insanların mallarını eksik teslim etmemiz gerektiğini , haksız rekabetin yapılmaması gerektiğini, insanların mallarını kötülememiz gerektiğini söylemiştir . Hilenin çok kötü bir şey olduğunu söylemiştir. İnsan haklarına saygı duyulması gerektiğini ve insan haklarının zayi edilmemesi gerektiğini  söylemiştir . Çünkü Hz Muhammed çok güvenilir ve insan haklarına çok önem veren bir kişiydi . Verilen emanete asla hıyanet edilmemesi gerektiğini , kimin yanında bir emanet varsa ona sahip çıkılması ve koruması gerektiğini vurgulamıştır . Borçlu kalınmaması gerektiğini, borcun sahibine verilmesi gerektiğini ifade etmiştir .

Evrensel görüşlere sahip olan Sevgili Peygamber Efendimiz Hz Muhammed tüm insanlığı aynı görmüş , tüm insanlığın haklarını savunmuştur , yani din ayrımı , ırk ayrımı , mezhep ayrımı , dil ayrımı gibi ayrımlardan kaçınmış , asla ötekileştirme yapmamıştır . Faizin her türlüsünü yasaklamış ve buna asla onay vermemiştir . Çünkü faizli olan malların içine tüyü çıkmamış yetim ve öksüzlerin hakkı girmektedir .


Yine burada da insan haklarını düşünerek  söylemiştir Sevgili peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa . Kasten adam öldürmenin günah olduğunu söylemiş , kasten adam öldürmenin cezasının kısas olduğunu belirtmiştir . İnsanları haksız yere öldürmenin çok günah olduğunu Allah'ın en büyük düşmanının insanları kasıtlı olarak öldürenler olduğunu belirtmiştir .  İnsanlara sebepsiz yere vuranların , el kaldıranların da günaha girdiğini ve bu kimsenin  de Yüce Allah'ın en büyük düşmanı olduğunu söylemiştir . İnsani değerleri ve düzeni ayakta tutan şeyin din olduğunu söylemiştir . Zaten gerçekten dinin hükümlerine göre hareket edilse insan hakları da ihlal edilmez ve tüm dünyada kardeşlik , sevgi ve barış hakim olur . Hz Muhammed kadın haklarına çok önem vermiş, kadınların erkekler üzerinde, erkeklerin de kadınlar üzerinde hakları olduğunu belirtmiştir. Kimse kimsenin malına göz koymamalı, zorla elinden almamalıdır . Can, mal ve namus kutsaldır, yaşam hakkı doğal bir haktır, zulümden kaçınılmalıdır, halkın malı haksız yere yenilmemeli, yani hırsızlık yapılmamalıdır gibi konular Veda Hutbesinde yer almaktadır . Sevgili Hz Muhammed Mustafa bundan yıllar önce insan haklarının ne kadar önemli olduğunu bizlere söylemiştir, bizlere düşen bu sözlere bağlanmak ve insan haklarına saygılı olmak ve insanca yaşamaktır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top