Atatürk'ün Türk Toplumuna katkıları Nelerdir ?

Atatürk'ün Türk  Toplumuna katkıları Nelerdir ?

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk milleti için , vatanı için çok çalışmış ve ülkesini hep ileriye götürmek için  elinden gelen her türlü fedakarlığı yapmış olan vatan sevdalısı bir liderdir . Mustafa Kemal Atatürk ülkemize birçok yeniliği getirmiş olan bir liderdir . Siyasi alanda , sosyal alanda birçok yenilikler yaşanmıştır . Saltanat'ın kaldırılması , Cumhuriyet'in ilan edilmesi , Halifeliğin kaldırılması ,  toplumsal alanda yapılan yenilikler , birçok kurum ve kuruluşların açılması , Laikliğin kabul edilmesi , Medeni Kanun'un kabul edilmesi , eğitim ve öğretim ile ilgili yenilikler , 

kadınlarımıza çeşitli haklar tanınması , geçmişimizin iyice araştırılması için Türk Tarih Kurumu'nun kurulması , dil alanında Türk Dil Kurumu'nun kurulması ….vb daha bir çok yenilikler yaşanmıştır ülkemizde .  
Şüphesiz ki bunlardan en önemlisi 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in ilanı olmuştur . Artık halkın egemenliği ön plana çıkmış , demokrasi önem kazanmış ve halkın seçtiği kişi ya da kişiler başa gelmiştir . Bu da Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ne kazandırdığı en önemli yeniliktir diyebiliriz .

Atatürk siyasi , sosyal , ekonomik , kültürel , idari ..vb birçok alanda ülkesine yenilikler getirmiş ve bunların uygulanmasını da sağlamıştır . Çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı'nı hediye etmiş , gençlere 19 Mayıs'ı , 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı ve daha birçok şeyi kazandırmıştır ülkemize . O dünyaya yüzyılda bir gelmiş olan eşsiz liderlerden biridir . Vatan ve millet sevdalısı olan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal hiçbir zaman kişisel çıkarlarına hizmet etmemiş , hep vatan ve millet için çalışmış ve bütün mirasını da milletine hediye etmiştir .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top