Akdeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

Akdeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

 Mısır : Akdeniz Bölgesinde mısır üretimi ticari amaçlıdır . Mısır ekim alanları en çok Karadeniz Bölgesindeyken , mısır üretiminin en fazla yapıldığı yer ise Akdeniz Bölgesi'dir .
- Çeltik ( pirinç): Akdeniz Bölgesindeki akarsu boylarında çeltik üretimi yapılır.
- Nohut :  Akdeniz Bölgesinde nohut tarımı yapılır.
-  Fasulye : Akdeniz Bölgesinde Çukurova'da fasulye yetiştirilir.
- Pamuk : Akdeniz Bölgesinde de  üretimi yapılmaktadır.
- Haşhaş : Akdeniz Bölgesi'nin Burdur ilinde ve Isparta ilinde  haşhaş yetiştirilir.
- Anason : Akdeniz Bölgesinde Antalya Bölümü'nde yoğun olara anason üretimi yapılır . Burdur ve Antalya'da yetiştirilir.

- Gül :  Ülkemizde ticari amaçlı gül bahçeleri en çok Akdeniz Bölgesinin Isparta ilinde ( % 90) yapılmaktadır.)

- Zeytin : Zeytin Akdeniz Bölgesinin karakteristik ürünüdür fakat fazla üretimi yapılmaz . Nedeni : Akdeniz Bölgesinde  daha gelir getiren ürünler yetiştirilmektedir fakat yine de üretimi yapılmaktadır ama en çok yapıldığı yerler Marmara ve Ege Bölgesidir .
- Soya Fasulyesi :  Akdeniz Bölgesinde ikinci ürün olarak sulama ile yetiştirilen bir tarım ürünüdür . Soya Fasulyesinde Akdeniz Bölgesi üretim olarak birinci sırayı yer alır .
- Turunçgil : Akdeniz kıyılarında yoğun olarak yapılır. Akdeniz bölgesi turunçgil üretiminde birinci sırada yer almaktadır .
- İncir : Akdeniz Bölgesinde de incir yetiştirilir.
- Muz : Muzun yetişme koşullarını don olayı belirlemektedir. Muz bir tropikal iklim bitkisidir. Üretiminin tamamı ( % 100) 'ü  Akdeniz Bölgesi'nde yapılmaktadır. Yetiştirildiği yerler ( Anamur- Alanya- Gazipaşa).
- Sebzecilik: İklim koşulları uygun olduğu için Akdeniz Bölgesinde sebzecilik yoğun olarak yapılır. Kışların ılık geçtiği ve güneşlenme süresinin en fazla olduğu  Akdeniz ve Ege Bölgelerinde seracılık faaliyetleri yapılmaktadır. En çok Antalya çevresinde seracılık yapılır.
- Turfandacılık:  Sıcaklık koşulları elverişli olduğu için en çok Akdeniz ve Ege'de yaygın olarak yapılır.
- Tütün: Göller yöresi ve Hatay çevresi
- Pirinç: Hatay'da Amik Ovası, Silifke ve Kahramanmaraş çevresi.
- Haşhaş: Göller Yöresi
- Buğday: Pamuk ekilmeyen yerlerde buğday yetiştirilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top