Teknolojik Gelişmelerin Toplum Hayatında Olumsuz Etkileri Nelerdir ?

Teknolojik Gelişmelerin Toplum Hayatında Olumsuz Etkileri Nelerdir ?

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile hem olumlu sonuçlar ortaya çıkmış hem de olumsuz sonuçlar ortaya çıkmıştır . Teknolojik gelişmelerin toplum hayatında olumsuz etkileri şunlardır :
- Teknolojinin hızla gelişmesi sonucunda insan gücünün yerini makineler aldığı için insan gücüne duyulan gereksinim azalmıştır  , bu da işsizlik sorununu ortaya çıkarmıştır .
- Teknolojik gelişmelerin fazla kullanılması ve amacımız dışına çıkılması sonucunda çevre kirliliği ortaya çıkar .  Sanayiden çıkan zehirli gazlar , motorlu taşıtlardan çıkan egzoz gazları çevreyi kirletmektedir .  Fabrikadan çıkan atıkların doğaya bırakılması ve bunun sonucunda da toprağın, suyun ve havanın kirlenmesi ve bunun sonucunda da canlıların yaşam alanı daralır ve sağlığımız tehlikeye girer .

-  Toprağa atılan çeşitli kimyasal ilaçlar  toprağın doğal halinin bozulmasına neden olur ve buralarda yaşayan canlıların neslinin tükenmesine neden olur .

- Teknolojik ürünlerden cep telefonları , bilgisayar , televizyon vb .  fazla kullanılması radyasyonun yayılmasına ve insan sağlığının tehlikeye atılmasına neden olur .
- Sosyalleşme azalır ve insanlar arasındaki iletişim azaldığı için insan yalnız kalır ve bu da ilerde psikolojik sıkıntıların olmasına neden olur  .
- Daha çok üretmek için daha çok doğal  ortamlar zarar görür . Tüketim çılgınlığı sonucunda kaynaklar yetersizleşir . Örneğin daha fazla ürün elde etmek için birçok ağaçların kesilmesi kaynakların tükenmesine neden olur .
- İnsanların tembelleşmesine neden olur .
-  Teknolojik ürünlerin gereğinden fazla kullanılması insanlarda fiziki sorunlara neden olur . Örneğin saatlerce bilgisayar başında durmak ellerde uyuşma , boyun düzleşmesi , gerginlik ,  görme bozukluğu gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur .

-   Saatlerce cep telefonunda konuşulmamalıdır . Bu da kulakta ağrılara ve beyinde sorunlar ortaya çıkmasına neden olur .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)