İyi bir eğitim almak iyi bir meslek sahibi olmada tek başına yeterli midir ? Niçin ?

İyi bir eğitim almak iyi bir meslek sahibi olmada tek başına yeterli midir ? Niçin ?

 Eğitim toplumların gelişmesini ve ilerlemesini sağlamaktadır . Toplumdaki insanların nitelikli bir birey olmaları için elbette iyi bir eğitim almaları ve iyi bir mesleğe sahip olmaları gereklidir fakat bu tek başına yeterli olmaz . Çünkü kişi her ne kadar iyi bir eğitim almış olsa , mesleği de iyi olsa fakat kişinin yaptığı meslek ilgisini çekmiyorsa , kişiyi yeni bir şeyler yapmaya sürüklemiyorsa aldığı iyi eğitim ve sahip olduğu iyi meslek kişiyi yaşamda canlı tutmaz . Yani yaptığımız işten zevk almamız gerekir . Kişinin bir işi iyi bir şekilde yapması için hem o mesleği sevmesi gerekir , hem de yeteneğine uygun olan bir meslek olması gerekir .

Yani kişide hem cesaret olmalı , hem özgüven olmalı , hem daha iyi işler yapacağına inancı olmalı , kısacası yaptığı işten zevk almalı , hayata tutunabilmelidir . Aynı zamanda kişi yaptığı iş her ne olursa olsun onu en iyi şekilde yapmaya gayret etmeli , yani kişi iç disiplinini sağlamış olmalıdır . Düşünün çok iyi okullarda okudunuz .


Çok iyi bir kimyager oldunuz  ya da çok iyi bir doktor oldunuz ve geliriniz de gayet yüksek . Fakat kişi yaptığı bu işlerden zevk almıyorsa , o işe uyum sağlayamıyorsa yaşamdan tat alamaz . Bundan dolayı kişi hem iyi eğitim almalı , hem iyi meslek sahibi olmalı hem de ilgi ve yeteneğine uygun olan mesleği belirlemeli ve bu yolda ilerlemeye devam etmelidir  .  Mesela kişi fen bilimlerinde çok başarılıdır fakat fen bilimleri ile ilgili olan bir meslekte yeterince başarılı olamaz . Bu da ayrı bir faktördür düşünmemiz gereken .   Yani kişinin tek  bir faktör ile değil diğer gerekli olan şeyleri de hayata geçirebilmelidir . Yani kişi yalnız teorikte değil uygulamada da başarılı olmalı ve yaşamdan böylece tat almalıdır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top