Hava Durumunu Öğrenmenin Sosyal Hayatımız Açısından Önemi Nedir ?

Hava durumu ile ilgili haberleri önceden öğrenmemizin sosyal hayatımız açısından önemi ne olabilir ?

 Bir işimiz olduğunda ya da bir seyahate gitmeye hazırlanmadan önce hava durumunun ne olacağına bakarız . Çünkü hava koşulları işimizi yapacağımız gün uygun değil de o işi başka bir zaman erteleyebiliriz . Mesela pazartesi  okulla birlikte pikniğe gidilme kararı alındı . Pazar akşamı ise hava durumuna baktığımızda pazartesinin de yağışlı olduğunu , güneşin etkisini az olarak göstereceğini öğrendik . Bu durumda öğretmenlerimiz ile birlikte karar vererek o gün pikniğe gitmeyi erteleriz . Hava durumuna bakarak havanın açık ve güneşli olduğu günlerde , plan ve programımızı da yaparak okulca pikniğe gidebiliriz .

Hava durumuna bakarak ertesi güne nasıl kıyafetler giyeceğimizi de belirleyebiliriz. Örneğin hava yarın soğuk ve kar yağışlı ise kabanlarımızı giyeriz , başımıza bere alırız , boyun atkısı takarız , kışlık ayakkabılarımızı alır ve sokağa ya da işimize bu şekilde gideriz . Ama baktık ki hava durumunda havanın açık ve güneşli olacağı bilgisi yer alıyor .


Meteorolojiden aldığımız bu bilgi sayesinde o gün daha ince kıyafetler giyeriz , kalın giysiler giymemize gerek kalmaz , açık havada spor yaparız vb. gibi birçok faaliyetlerde bulunuruz . Ya da devlet büyüklerimiz bir köprü, tünel, ya da bir alışveriş merkezinin açılması için önceden hava durumlarına bakılır. Eğer hava koşulları uygunsa açılışlar devlet büyükleri tarafından yapılır , hava koşulları uygun değilse uygun olan bir başka güne ertelenir . İşimiz  mutlaka yapılması gerekiyorsa yağışlı havalarda yanımıza şemsiye alırız , yağış geçirmeyen kıyafetler giyeriz, kısacası her türlü tedbirimizi alırız. Eğer kış ise ve dışarıda buzlanma olacağı bilgisi hava durumunda seyircilere anlatılıyorsa o zaman şunu yaparız . Mecbur değilsek dışarı çıkmayız , arabalarımıza kışlık lastikleri taktırır ve zincirler taktırarak kazalardan korunabiliriz. Havanın sisli olacağı gün ise aşırı hız yapmamaya dikkat ederiz ya da o günkü işimizi ertesi günlere bırakabiliriz . Yaz mevsiminde ise havanın aşırı sıcak olacağı bilgisi veriliyorsa güneşe çıkmayız ve evde kalmayı ya da bir ağacın gölgesinde dinlenmeyi tercih ederiz . Topluca konserlere gideceğimiz zaman hava durumuna bakar ve ona göre önlemlerimiz alırız . Hava durumu ile ilgili bilgileri önceden öğrenmemiz  bu ve bunun gibi birçok fayda sağlar bize . 

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top