İç Anadolu Bölgesi'nin Turizm Faaliyetleri Nelerdir ?

İç Anadolu Bölgesi'nin  Turizm Faaliyetleri  Nelerdir?

- İç Anadolu Bölgesi farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için diğer bölgeler kadar olmasa da   turistik yerler açısından fakir bir bölgedir de denilemez . Fakat bu bölgemizin denize kıyısı olmadığı için kıyı turizmi gelişmemiş daha çok kültür , kış  ve tarihi turizmi gelişmiştir .
- Kayseri'de yer alan Erciyes Kayak Merkezi vardır . Elmadağ Kayak merkezi de İç Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır .

- Ayrıca , Tuz Gölü ,  Göreme Açık Hava Müzesi, Aizonai  Antik Kenti, Yozgat Çamlığı Milli Parkı'da İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan turistik yerlerdir.
- Konya Fuarı ile Kayseri Anadolu Fuarı da ünlüdür.
- Bölgede Hititler'den kalmaz bir çok eserler vardır.
- Özellikle de Niğde, Nevşehir, Konya, Aksarary, Kayseri, Eskişehir gibi şehirlerde turizm faaliyetleri daha fazladır.

- Nevşehir'de peri bacaları, Kayseri'de Kültepe Yazıtları, Niğde 'de yer alan Gümüşler Manastırı, Tyana Su Kemerleri, Saat Kulesi, Konya'da yer alan Mevlana Türbesi, Nasreddin Hoca Türbesi yer alır.
-   Nevşehir, Niğde ve Kayseri  arasındaki Kapadokya Yörei'sinde  yer altı kentleri , kiliseler,  peribacaları gibi oluşumlar  gelen turistlerin de en çok dikkatini çeken tarihi turistik yerler arasında yer alır. Nevşehir'de ayrıca farklı ve ilginç yeryüzü şekilleri de bulunur.
- Konya'da Selçuklu Devleti'ne ait eserler de  vardır.
- Eskişehir, Ankara, Niğde, Konya , Nevşehir'de kaplıca turizmi de gelişmiştir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top