Tarihini Bilmeyen Geleceğine Yön Veremez İle İlgili Kompozisyon

Tarihini Bilmeyen Geleceğine Yön Veremez İle İlgili Kompozisyon

Tarih  bir milletin geçmişidir.  Tarihini bilmeyen, geçmişte yaşanan savaşlardan, olaylardan habersiz olarak yetişen bir kimse geleceğine yön veremez. Çünkü geçmişte neler yaşandığından habersiz olduğu için bu yaşananlardan, hatalardan ders çıkarmasını da bilmez ve geleceğine de bir katkı sağlayamaz. Bunun için daha küçük yaşlardayken çocuklarımıza tarihimizi öğretmeli ve onların milli tarihine sahip çıkmalarını sağlamalıyız.

Tarih demek bir milletin hafızası demektir.  Geçmişini bilmeyen geleceğini de bilemez ve geleceğine yönelik nasıl adımlar atacağını da bilemez. Özellikle de ülkemiz olan Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihine şöyle bir baktığımızda nice olaylar yaşanmıştır. 

Geçmişte ülkemiz yabancı güçlerin işgaline uğramış, vatan toprakları  yok edilmeye çalışılmıştır. Fakat bizim milletimiz milli birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, düşmanı durdurmayı başarmış ve ülkemiz üzerinde oynanan oyunların başarılı olunmasına izin verilmemiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında nice canlarımız şehit, nice canlarımız ise gazi olmuştur. Bunun için millet olarak tarihimizi çok iyi bilmeli ve bu toprakların kolay kazanılmadığının farkında olarak  vatanımıza sahip çıkmalı ve onu sonsuza dek korumalıyız. Geçmişte yaşanan hatalardan ders çıkarmalı, yapılan yanlışları gözden geçirmeli ve aynı hatalara bir daha düşmemek için geçmişimizi iyice öğrenmeli ve araştırmalıyız. Geçmişimizi bilmediğimiz taktirde , güçlü bir millet olmayız, geleceğe sağlam adımlarla yürüyemeyiz ve ayakta kalamayız.


Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk de tarihe çok önem vermiş ve şunu söylemiştir: '' Evvela millete tarihini, asil bir millete mensubu bulunduğunu, bütün medeniyetlerin anası olan ileri bir milletin çocukları olduğunu öğretmeliyiz''. Bundan dolayı  tarihimizi iyi öğrenmeli ve iyi öğretmeliyiz. Milli benliğimizi kaybetmemek için, kültürümüzü yaşatmak için ve bu vatan için canlarını feda eden nice kahramanlarımız için tarihimizi iyi bilmeli ve geleceğimizi sağlam temeller üzerine oturtmalıyız.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top