Sanayi Sektöründeki İş Kolları Nelerdir ?

Sanayi Sektöründeki İş Kolları Nelerdir?

Sanayi Sektöründeki iş kolları şunlardır:
* Un ve Unlu Mamüller  Sanayi: En yaygın besin sanayi kolu un ve unlu mamüllerdir. Ekmek, bulgur, makarna, un, nişasta ve bisküvi gibi ürünler elde edilir. Bu sanayi dalı en çok İç Anadolu Bölgesi'nde gelişmiştir. Konya, Adana, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Karaman'da yaygındır.

* Besin Sanayii: Ülkemizdeki en yaygın sanayi koludur. Besin sanayiinin hammaddesi tarım ürünleridir. Ülkemizin konumundan dolayı farklı iklimler görüldüğü için farklı tarım ürünlerinin yetişmesini sağlamıştır. Bu da besin sanayinin gelişmesini sağlamıştır. Bazı tarım ürünleri hemen bozulacağı için hammaddeye yakın yerlerde kurulmuştur. Örnek: Çay ve şeker.

* Maden Sanayii: Madenlerin yeraltından çıkarılması ile işlenip saf hale getirilmesi maden sanayiinin gelişmesini sağlamıştır. Karabük, İskenderun Demirçelik sanayii, Samsun, Elazığ bakır işletmeleri  gibi çoğaltabiliriz..

* Şeker Sanayii:  Şeker pancarının yetiştirildiği yerde şeker sanayi gelişmiştir. Şeker pancarı işlenir ve bundan küp şeker ve kristal elde edilir. Atıklarına küspe denilir ve bu küspe de hayvan yemi olarak kullanılır. Ekim alanı geniştir. Bundan dolayı ülkemizin genelinde yaygındır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında diğer bölgelerin hepsinde   şeker fabrikası vardır. İlk şeker fabrikası  1926'da  Alpullu'da açılmıştır.
* Süt ve Süt Ürünleri Sanayi: Mera hayvancılığı Erzurum Kars Bölümü'nde yaygın olduğu için burada gelişmiştir. Tüketim fazlalığına bağlı olarak büyük şehirlerde de gelişmiştir.  Örneğin: Edirne, Bursa, İzmir, Balıkesir, Ankara ve İstanbul gibi.
* Çay Sanayi: Rize ve çevresinde yetiştirilir. Çabuk bozulduğu için işletmesi de hammaddeye yakın yerde kurulmuştur.
*  Dokuma, Deri ve Giyim Eşyası: Ülkemizde en gelişmiş sanayi koludur. İş yeri en fazla olan en çok insanın çalıştığı sanayi dalıdır.
- Yünlü Dokuma: Bursa, İstanbul, Hereke, Kayseri, Gaziantep, Uşak ve İzmir'de gelişmiştir.
- Pamuklu Dokuma: İzmir, İstanbul, Adana, Denizli, Kayseri'de gelişmiştir.
- İpekli Dokuma: Gemlik, Bursa ve İstanbul'da gelişmiştir.
- Halıcılık ve Kilimcilik:  Kayseri, Uşak, Gördes, Isparta'da el dokuma gelişmişken, Ankara , İstanbul, Kayseri, Gaziantep ve İzmir'de ise Makine dokuma gelişmiştir.
- Dericilik: Gerede çevresi, Uşak, İzmir, Denizli ve İstanbul'da gelişmiştir.
* Makine Sanayii: Deniz, kara, demir, ve hava yollarındaki  ulaşım araçları , elektirkli makineler ve savunma sanayii makine sanayiinin  başlıca kollarıdır. Gemi yapımı, vagon, uçak,  lokomotif, silah gibi sanayi dalları gelişmiştir. İstanbul, Bursa, Ankara, Gaziantep, Kayseri, İzmit, Adapazarı, İzmir gibi şehirlerde gelişmiştir.
* Orman Ürünleri Sanayii: Kağıt, mobilya ve kereste sanayi kollarıdır. Ormanlar en fazla Karadeniz Bölgesinde olduğu için  bu bölgede gelişmiştir. Kağıt; Zonguldak ( Çaycuma), Muğla ( Dalaman),  Kastomonu ( Taşköprü) ..vb de gelişmiştir.
 Mobilya ise Bursa, Batı Karadeniz, Kayseri ve Ankara'da gelişmiştir.
* Petro - Kimya Sanayii: Petrol rafinelerinde işlenmiş petrol atıklarının değerlendirilerek  çeşitli ürünler elde edilmesidir. Gübre, Plastik, ilaç, tarım ilaçları, sentetik, iplik, elyaf, boya gibi ürünler elde edilir. Mersin, Batman, İzmit, Kırıkkkale, İzmir'de gelişmiştir.
*  Konserve Sanayii: Meyve sebze üretiminin yaygın olması bu alanın gelişmesine sebep olmuştur. İstanbul, İzmir, Balıkesir, Bursa, Çanakkale'de gelişmiştir.
* Çimento, Cam ve Seramik Sanayii: Hammaddesi toprak, kumtaşı ve kireçtir. Ülke genelinde  yayılmıştır. İhraç edilen ürünler arasında yer alır. Cam fabrikaları; Trakya, Mersin, Gebze Sinop, İstanbul'da yaygınken;  seramik fabrikaları ise İzmir, Kütahya, Çanakkale, Bilecik , Kocaelinde yaygındır.
* Tütün ve İspirtolu İçki Sanayii: Bira, sigara ve alkollü içceceklerin üretildiği sanayi kollarıdır. Bira fabrikaları;  İzmir, Yozgat, Ankara, İstanbul, Afyonkarahisar, Bilecikte, sigarar fabrikaları Samsun,  Adana, İzmir, İstanbul'da; şarap fabrikaları ise Tekirdağ, İzmir, İstanbul, Adana ve Gaziantep'te kurulmuştur.
* Yağ Sanayii: Mısır, ayçiçek, zeytin, soya ve pamuk yağı fabrikalarıdır. Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde  zeytin yağı fabrikaları yaygınken,  Marmara Bölgesi'nde ise ayçiçek yağı yaygındır. 

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top