Medyanın Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir ?

Medyanın Ülke Ekonomisine Katkıları  Nelerdir?

Gazete, radyo, televizyon, bilgisayar, dergi ..vb  gibi basın yayın organlarının  tümünü kapsayan ortak isme medya denilir .  Medyanın insanlığa birçok faydası bulunmaktadır. Her şeyden önce insanlar görmedikleri bilmedikleri şeyler hakkında medya sayesinde bilgilendirilmektedir. Çoğu  haberleri medyadan öğreniriz, medya sayesinde gün içinde olup biten her türlü olaydan anında haberdar oluruz. Bu yönü ile medya çok faydalıdır. Gerçekleri gün ışığına çıkarır. Tabi ki medyanın da dürüst, güvenilir ve tarafsız olması çok önemlidir.  Medyanın ülke ekonomisine katkısı şunlardır :

* Bağımsızlığa büyük katkısı olur .
* Medya sayesinde geniş bir tabana  erişilebilir .

* Medya sayesinde kaliteli ve güvenilir bilgi alınır .
* Gerçek medya yolsuzluk ile mücadele  ederek birilerinin cebini doldurmaz ve birilerine yaranmaya çalışmaz .
* Hükümetleri olumlu ve olumsuz yönde eleştirerek onların kendisine çeki düzen vermesini sağlar .
* Sorumlu habercilik yapıldığı takdirde  ülkesine faydalı olur .
* Bilgiler kamuoyuna doğru bir şekilde aktarıldığı zaman ve kamuoyu da bilgilendiği zaman çok iyi sonuçlar ortaya çıkar .
Medyanın iyi bir eğitim alması gerekir. Doğru ve tarafsız olmayan medya, sadece başta bulunanların arkasında olan, haksızlıklara boyun eğen ve haklının hakkını aramayan bir medya medyacılık görevini hakkıyla yerine getirememiş bir medya görevi üstlenir .0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top